>

Od ponad miesiąca z witryny Windows Dev Center możemy pobierać najnowszy system operacyjny firmy Microsoft – Windows 8 Developer Preview, który stworzony został nie tylko dla komputerów stacjonarnych i przenośnych, ale również nowoczesnych, multimedialnych tabletów internetowych. Z tego względu, że obecna wersja to właściwie pre-beta przeznaczona dla deweloperów i programistów, a nie zwykłych użytkowników, trudno jest w jakikolwiek sposób ocenić najnowsze dzieło firmy z Redmond. Jedno jest pewne. Microsoft czeka jeszcze mnóstwo pracy, zanim pojawi się ostateczna wersja „Ósemki”, która w przeciwieństwie do systemu Windows 7, będzie nadawała się do obsługi urządzeń z dotykowym ekranem.

Zapewne większość z was widziała już, jak wygląda najnowsza odsłona systemu Windows lub nawet miała okazję osobiście na niej pracować. Jednakże bez względu na to, w jakiej formie spotkaliście się z „Ósemką”, jedno trzeba przyznać. Wygląda zupełnie inaczej niż dotychczasowe wersje Windowsa, a Microsoft w końcu na poważnie zajął się przyszłością tabletów. Pierwsze, co najbardziej rzuca się w oczy to nowoczesny interfejs użytkownika o nazwie Metro. Właściciele telefonów z systemem Windows Phone 7 doskonale znają te „kafle”, gdyż z tych urządzeń zaczerpnięty został właśnie interfejs systemowy Windows 8.

Windows 8 – co nowego?

Jak system operacyjny Windows 8 sprawdza się w praktyce? Otóż, na chwilę obecną zadziwiająco dobrze, choć dostępna wersja Developer Preview (pre-beta) przypomina bardziej podrasowaną wersję Windows 7 z dodatkowym interfejsem, aniżeli zupełnie nowy system operacyjny. Zmiany, które zostały już wprowadzone mają nam przypominać przede wszystkim o tym, że „Ósemka” stworzona została z myślą o urządzeniach z dotykowym ekranem. Producent zrobił więc to, co zarzucano mu w poprzednich wersjach Windows’a – powiększył wszystko i uprościł, co się tylko dało. Tak więc wszystkie ikony, skróty, cały pasek narzędzi jest teraz o wiele większy, niż był do tej pory. Niektóre elementy są nawet zbyt duże, ale to najprawdopodobniej zostanie poprawione w ostatecznej wersji.

Z tego względu, że w momencie „premiery” systemu Windows 8 nie miałem pod ręką żadnego tabletu z procesorem opartym na architekturze ARM, aby przyjrzeć się z bliska interfejsowi Metro UI, „Ósemkę” zainstalowałem na własnym komputerze z 15,6-calowym ekranem i rozdzielczością 1366 x 768 pikseli – ta jak się okazuje, jest najchętniej i najczęściej wykorzystywana przez producentów. Ma to dość istotne znaczenie, gdyż Windows 8 i cały interfejs Metro do poprawnego wyświetlania potrzebuje 768 pikseli w pozycji pionowej, a co za tym idzie, najniższa wspierana rozdzielczość ekranu dla systemu Win8 to 1024 x 768 px. Przy ustawieniu rozdzielczości niższej (1024 x 600 pikseli) wyświetlony zostanie komunikat systemowy, o możliwości niepoprawnego wyświetlania treści. To niestety dość poważny problem, gdyż przeważająca większość tabletów nie jest przystosowana do obsługi takiej rozdzielczości.

To jednak nie koniec problemów z rozdzielczością i poprawnym wyświetlanym treści. Interfejs Metro UI stworzony zostało głównie z myślą o działaniu w trybie Landscape. Ne oznacza to jednak, że nie możemy w ogóle korzystać z naszego tabletu w pozycji portretowej, tylko na chwilę obecną nie jest od wspierany. Miejmy nadzieję, że problem ten zostanie rozwiązany w finalnej wersji systemu, gdyż korzystanie z urządzenia tylko i wyłącznie w pozycji poziomej nie będzie zbyt przyjemne. Chodzi głównie o komfort i wygodę pracy.

Windows 8 – wady i zalety

Jeden z redaktorów serwisu umpcportal – Steve 'Chippy' Paine – zainstalował system Windows 8 Developer Preview na swoim 11,6-calowym tablecie ExoPC, wewnątrz którego możemy znaleźć jednordzeniowy procesor Intel Atom N450 1,66 GHz, 2 GB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 32 GB. Matryca tabletu pracuje z natywną rozdzielczością 1366 x 768 pikseli przy formacie 16:9.

Zgodnie z tym, co napisałem wcześniej mogłoby się wydawać, że tablet nie będzie miał żadnych problemów z poprawnym wyświetleniem obrazu. Podczas gdy w pozycji poziomej, sprzęt bardzo dobrze radzi sobie z interfejsem Metro UI (tylko w niektórych przypadkach pojawiają się trudności), o tyle wspomniana pozycja portretowa stwarza naprawdę sporo problemów.

W czym problem? System nie radzi sobie z poprawnym skalowaniem obrazu, przez co wyświetlana zawartość nie jest dopasowywana do ekranu. Podobnie sprawa wygląda ze standardowymi aplikacjami, które nie dopasowują się do ekranu, przez co jesteśmy zmuszeni do ciągłego przewijania i przesuwania strony, aby przejrzeć całą treść. Podczas gdy ekran startowy systemu Android Honeycomb jest podzielony na 5 oddzielnych stron, o tyle menu główne systemu Windows 8 stanowi jedną zwartą całość. Takie rozwiązanie jest co prawda ciekawe, ale jeśli na naszym „pulpicie” zgromadzimy sporą liczbę skrótów (kafelków), to czeka nas naprawdę sporo przewijania.

Sam interfejs Metro UI wygląda na prawdę ładnie i bez wątpienia spodoba się osobom, które preferują minimalistyczny, lecz niezwykle praktyczny design. Ogromną zaletą interfejsu Metro jest ogromna możliwość dowolnej personalizacji kafelków, a co za tym idzie, dostosowanie pulpitu do własnych potrzeb. Microsoft pomyślał również o bardziej zaawansowanych użytkownikach systemu Windows i przygotował dla nich również standardowy wygląd pulpitu z nieco ulepszonym Eksploratorem. Producent zrezygnował natomiast z klasycznego „menu Start” i zstąpił je znacznie uboższym rozwiązaniem, składającym się z czterech elementów. Decyzję swą umotywował głównie tym, że użytkownicy przestali korzystać z menu Start, więc postanowiono zrezygnować z niego. Czy słusznie? Jego brak jest dotkliwy, ale można się obejść bez niego. Początkowo ciężko się do tego przyzwyczaić, ale z czasem jest już tylko lepiej.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kilku innych, równie ważnych elementach. Z tego względu, że użytkownicy tabletów przede wszystkim będą poruszać się w środowisku Metro UI, Microsoft przygotował również całą gamę specjalnych aplikacji oraz gier. Większość z nich działa i wygląda naprawdę dobrze np. Control Panel czy widżet pogodowy, jednakże do części można mieć pewne zastrzeżenia – chociażby aplikacji o nazwie Socialite, która umożliwia nam szybki dostęp do Facebooka z poziomu Metro UI. Rozwiązanie ciekawe, lecz jeszcze mocno niedopracowane. Równie interesująco wygląda również „klient” Twittera, czyli Twitt@rama. Microsoft stworzył również własny sklep internetowy – Windows Store – w którym to będziemy mogli zaopatrzyć się w nowe gry i aplikacje, przystosowane do działania w środowisku Metro. Na chwilę obecną jest on nieczynny, ale do momentu premiery Win8, Microsoft powinien zdążyć z zapełnieniem go odpowiednią treścią.

Podsumowanie

System operacyjny Windows 8 bez wątpienia będzie systemem rewolucyjnym, który wniesie sporo świeżości i innowacji. Nie chodzi tu jednak o nowy wygląd interfejsu, czy zerwanie z dotychczasowymi standardami „okienek”, ale bardziej kwestie techniczne, a więc możliwość wykorzystania systemu w urządzeniach z procesorem opartym na architekturze x86 oraz ARM. Microsoft ma jednak mnóstwo pracy przed sobą, aby poprawić wiele aspektów – między innymi poprawne wyświetlanie obrazu w trybie portretowym, wydajność systemu oraz stabilność i płynność działania.

Zastanawiam się również, jak nowy interfejs systemowy zostanie odebrany przez samych użytkowników. Do tej pory nowe rozwiązanie Microsoftu nie spotkało się z większą falą krytyki. Pewnie dlatego, że większość użytkowników oraz programistów traktuje „Ósemkę” z przymrużeniem oka, gdyż zbyt wiele nie można od niej wymagać, a tym bardziej nie należy osądzać ostatecznej wersji widząc zaledwie wersję pre-beta. Jedno jest natomiast pewne. Microsoft w końcu zrobić coś ciekawego. Coś, co ma szansę przebić się dalej i rywalizować z Androidem Honeycomb, Androidem Ice Cream Sandwich i niedoścignionym jak na razie iOS’em.

Muszę przyznać, że mnie osobiście nowy system Microsoftu przypadł do gustu i sądzę, że jeśli koncern dopracuje co nieco, to będziemy mieli do czynienia z niezwykle interesującym systemem nawet dla konserwatywnych użytkowników i stanowczych przeciwników Windows’a. Nie ukrywam, że trudno będzie przyzwyczaić się do interfejsu Metro i pełnego korzystania z niego. Na szczęście producent również w tabletowej wersji „Ósemki” umożliwi nam korzystanie ze standardowego, okienkowego pulpitu, więc może nie będzie tak źle. Jak sądzicie?

Windows 8 – galeria


Mateusz

Komentarze

  • @Rakieta: Jeśli tylko zaopatrzysz się w tablet, o dość pojemnym dysku, aby była możliwość zainstalowania kilku systemów, to czemu nie. Przyszłość przyniesie wiele dobrego.

    @misiolin: Zastanawiam się, czy po podłączeniu tabletu do komputera w trybie pamięci masowej, można by było sformatować cały dysk i zainstalować na nim system Windows 8. Takie rozwiązanie może mieć sens, pytanie tylko, czy to jest w ogóle możliwe. Skoro Windows 8 będzie dokładnie taki sam dla tabletów i komputerów stacjonarnych, to obie wersje otrzymają ten sam instalator. Z nim można wiele zdziałać. Może nawet bez ingerencji XDA.

  • "Jestem przekonany, że programiści z XDA nie będą musieli ingerować w tej sprawie, gdyż Windows 8 będzie posiadał pełne wsparcie dla procesorów ARM i x86"

    Pozostaje pytanie czy na Transformerze zakupionym z Andkiem będzie możliwość instalacji Windy (i na odwrót) czy nie zostanie to w jakiś sposób ograniczone. Tu właśnie widzę dla chłopaków robotę ;).
    Wiem że ma wsparcie dla ARM, gdyby nie miał nawet xda by nie pomogło ^^

  • no to może wkońcu nadejdą czasy, że będe mógł na tablecie sobie wybrać system operacyjny w zalezności od potrzeb i upodobań bez względu na platformę, tak jak windows/linux/unix itd

  • Jestem przekonany, że programiści z XDA nie będą musieli ingerować w tej sprawie, gdyż Windows 8 będzie posiadał pełne wsparcie dla procesorów ARM i x86, a więc bez trudu będzie można go zainstalować na Asusie Transformer pierwszej generacji. Transformer 2 ma otrzymać Win8 w standardzie, choć informacja ta nie została jeszcze potwierdzona przez producenta.

  • "Problem w tym, że na chwilę obecną nie ma zbyt wielu gier i aplikacji dedykowanych dla Androida Honeycomb."

    ale w tym tygodniu ma premierę Android ICS który ma być dla tabletów i dla smarthoneów więc na pewno pojawi się więcej aplikacji.
    Ja osobiście czekam z niecierpliwością na Transformera 2kę. jak dobrze pójdzie to po premierze windowsa 8 magicy z xda-developers dobiorą się do niego i nic nie będzie stało na przeszkodzie żeby go sobie wypróbować na Transformerku, taką opcję miałem z moim HTC HD2 na którym można było odpalić Windowsa 6,5; windowsa 7; androida, ubuntu i bodajże MeeGo ^^

  • Aplikacje raczej nie tworzy się pod konkretny model tablety, lecz na określoną platformę - w przypadku Transformera jest to oczywiście Android. Asus jedyne co zrobił, to zmienił nieco wygląd interfejsu systemowego, ale nie słyszałem, aby tworzone były specjalne aplikacje dla tego tabletu.

    AppStore może i oferuje bogatszą ofertę, ale Android Market nie jest tak ubogi, jak wszyscy sądzą. Wystarczy odwiedzić stronę internetową "AM" i przejrzeć zawartość sklepu. Nie jest źle, choć zawsze mogłoby być lepiej.

    Z tego co wiem, Polaris Office oferuje pełne wsparcie dla dokumentów pakietu Office'a i nie ma z tym żadnego problemu. Początkowo użytkownicy narzekali na czcionkę, ale ta została poprawiona wraz z najnowszą aktualizacją systemową.

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Na co zwrócić uwagę, kupując tablet?

Na co zwrócić uwagę, kupując tablet? Tablet cieszył się największą popularnością kilka lat temu. Obecnie…

27 kwietnia 2023

Laptop do gier

Laptopy gamingowe - Jaki laptop do gier będzie najlepszym wyborem? (więcej…)

17 kwietnia 2023

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies