>
Kategorie: Co kupić?Tablety

Jak kupić tablet i nie stracić? Na co zwracać uwagę?


 
 

Obudowa

Wymiary i waga

W parze z ekranem i baterią idą gabaryty tabletu, a tu nie tylko mowa o samej wadze, lecz także pozostałych wymiarach obudowy. Oprócz samego aspektu estetycznego, w tej kategorii również nie możemy narzekać na brak urodzaju. Co producent, to inny pomysł, chociaż w ostateczności wszystkie idee sprowadzają się do wykorzystania tych samych materiałów: głównie tworzywa sztucznego i aluminium. Nie będziemy się tu skupiać na warstwie estetycznej, o gustach się przecież nie dyskutuje, chociaż możemy zauważyć pewne prawidło. Im droższy tablet, tym ładniejszy — ot, prosta zależność. Jeśli jednak nie sugerujemy się wyglądem, a jakością, to co wybrać?

Samsung Galaxy Tab 4 / fot. tabletManiaK.pl

Z plastikową obudową spotkamy się przede wszystkim w tańszych rozwiązaniach, i to niezależnie od producenta. Możemy jednak rozróżnić tworzywo sztuczne lepsze i gorsze, dające nieraz skrajnie odmienne wrażenia podczas obcowania z tabletem. Nie traktujmy tego czynnika jako drugorzędnego. Wybierzmy ten model, który będzie nam dobrze leżeć w dłoniach: nie będzie się nadto wyślizgiwać, nie będzie zbierać odcisków palców (o to szczególnie trudno) i jednocześnie będzie nam się podobać. Ostatecznie zakupione urządzenie będzie nam towarzyszyć przez jakiś czas, więc dajmy sobie możliwość powybrzydzania.

Cięższe tablety lepiej sprawdzą się w domu, gdzie nie będą często przenoszone. Chcącym zachować mobilność polecamy zwrócić uwagę na gabaryty wybranego tabletu, aby można było go wygodnie nosić ze sobą przez cały dzień.

Do zalet plastiku możemy zaliczyć jego mniejszą wagę oraz słabsze tendencje do przewodzenia ciepła. To się objawia w momencie, kiedy zaczniemy grać na tablecie. Aluminiowe konstrukcje w natychmiast stają całe ciepłe, podczas gdy w plastikowych obudowach odczujemy wzrost temperatury w miejscu, gdzie rezyduje procesor (tj. źródło ciepła). Aluminium z kolei, choć cięższe, wyglądem przebija plastik. Jest eleganckie i posiada własną, przyjemną w dotyku strukturę. Jego podatność na uszkodzenia mechaniczne jest też mniejsza od błyszczącego, lśniącego plastiku (w przypadku tego ostatniego, lepiej wybrać wariant o matowym kolorze).

iPad Air 2 / fot. tabletManiaK.pl

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, zwróćmy uwagę na szerokość ramek wokół ekranu, a także grubość i wagę tabletu. Ta ostatnia może jeszcze wzrosnąć, jeśli planujemy dokupić ochraniacz na stałe montowany do urządzenia. W sprzedaży nie brakuje też dodatkowych rozwiązań — np. obudowy z podstawką, która pozwoli na wygodniejsze korzystanie z tabletu, a także dołączanych do zestawu klawiatur będących też stacją dokującą. Spotkamy się też z etui posiadającym wbudowaną klawiaturę. Zazwyczaj są to mało estetyczne i nie do końca praktyczne rozwiązania.

Dodatkowe wyposażenie

Podczas wybierania tabletu zwróćmy uwagę też, w jakie porty i przyciski posiada. Do standardu zaliczamy wyposażenie, w skład którego będzie wchodzić: port microUSB do ładowania i łączenia z komputerem, wyjście audio 3,5 mm do słuchawek, fizyczne przyciski regulacji głośności oraz oczywiście do włączania i wyłączania. Możemy się również spotkać z wyjściem HDMI (micro, mini lub w normalnym rozmiarze), a także ciekawostkami w postaci np. NFC. W zasadzie każdy dostępny model na rynku posiada moduł Bluetooth i sieci bezprzewodowej. Warto to wspomnieć, że w droższych tabletach spotkamy się z czulszym Wi-Fi obsługującym 2 zakresy, nie tylko jeden. Jednakże nie jest to na tyle istotna rzecz, aby była dyktowała nasz wybór.

fot. tabletManiaK

Sugerować można się już modemem — lepiej żeby on był, niż go nie było. Zazwyczaj tablety oferujące dostęp do Internetu mobilnego są droższe. Nieraz oferują przy tym funkcję pisania wiadomości tekstowych lub dzwonienia. W przypadku tabletów z ekranem 7-cali, funkcja telefonu może nas wyręczyć z posiadania smartfonu. Znakomita większość tabletów pozwala także na obsługę dodatkowych urządzeń peryferyjnych (myszki lub pamięci zewnętrznej) podłączanych za pomocą specjalnej przejściówki do portu microUSB urządzenia. Taka funkcja może okazać się przydatna i warto zapytać sprzedawcy lub sprawdzić na stronie producenta, czy dany model oferuje taką możliwość.

Aparat i multimedia

Właściwie każdy tablet ma wbudowany aparat i kamerę do wideo-rozmów. Oba elementy nie są podstawą do decydowania o wyborze konkretnego modelu, ponieważ jest to wyposażenie dodatkowe. Wbrew pozorom, nie będziemy zbyt często robić zdjęć tak pokaźnym sprzętem, ale warto mieć na uwadze, że aparat może się przydać do uwiecznienia dokumentów lub notatek. Z tego względu rozdzielczość 5 megapikseli to absolutne minimum. Ważne jest, aby tablet posiadał autofokus natomiast dioda doświetlająca nie jest absolutnie niezbędna.

Dużym atutem będą głośniki stereofoniczne, najlepiej umieszczone na frontowym panelu. Jak już zdążyłem niejednokrotnie napomknąć, tablet jest swego rodzaju mobilnym odpowiednikiem komputera i powinniśmy móc czerpać maksymalną przyjemność z uruchamianych na nim multimediów. Głośniki stereo wspaniale się spiszą podczas grania i oglądania filmów, a położony na taborecie wypełni całą przestrzeń pokoju odtwarzaną muzyką.

Obudowa w pigułce: na co zwrócić uwagę?

Weź tablet do rąk i sprawdź, czy nie jest on dla Ciebie za ciężki. Chwyć po obu stronach i spróbuj delikatnie powyginać na różne strony, aby sprawdzić czy obudowa nie skrzypi i czy nie posiada luźno zamontowanych elementów (pozwoli to ocenić, jaka może być jakość egzemplarza, który faktycznie kupimy). Oceń podatność wykorzystanego materiału na uszkodzenia mechaniczne i zbieranie odcisków palców. Sprawdź, czy zastosowany rozkład klawiszy fizyczny jest dla ciebie wygodny.

 
 

Michał Milc

Komentarze

  • Tablet na Androidzie? Czy ktoś tutaj na głowę upadł? Przecież tam 90% aplikacji to rozciągnięte wersje smartfonowe... W dodatku idiotyczne jak na tablet proporcje 16:10/16:9. Marka się nie liczy? Wręcz przeciwnie. Apple iPad i Microsoft Surface 3/Pro 3 - to są tablety warte wydania więcej, niż 800 zł. W dodatku sprzedamy jabłko za więcej niż 50% ceny po dwóch latach użytkowania, powodzenia, żeby Androida sprzedać za choćby 1/3 ceny po tym czasie...

  • Własnie zastanawiam się nad tabletem do oglądania filmów ewentualnie grania. Znalazłem wytyczne które na pewno mi pomogą :-). Ale czy mogę prosić o jakąś propozycję? Wcześniej używałem Ipad 1, ale teraz nie można już oglądać filmów na Youtube.I czy trzeba się bać tego, że za 2 klata Air 2 również nie da rady?

    • Od premiery iPada pierwszej generacji Youtube przeszło sporo zmian, dlatego tablet już trochę nie domaga. Wzrosła jakość filmów, a co za tym idzie, aplikacja / przeglądarka stały się bardziej wymagające od procesora. Sądzę jednak, że iPad Air 2 będzie sobie radzić z multimediami jeszcze przez najbliższe 3 – 4 lata (minimum!). Chyba że wcześniej standardem stanie się strumieniowanie filmów 4K albo 8K (koniecznie 60 fps!). :D

  • Ludzie z kwartału na kwartał aplikacje sa wymagające na adroida i nie każdy tablet czy smartfon da rade. Kiedyś było prościej a dziś tablety to małe komputery mają CPu lepsze jak i GPu lepsze.. Wszystko idzie w kierunku budowy komputera więc aplikacje mają swoje wymagania..

  • full hd i 4K to optymalne wartości w tablecie 8 i 10 calowym ? czy ktoś tu upadł na głowę ?. Artykuł o wszystkim i o niczym nawet taki początkujący ma więcej informacji niż jest w tekście. Wszystko co jest na tych 7 stronach można zmieścić w kilku zdaniach.

    • Dlaczego upadł na głowę? Sam mam okazję pracować z tabletami 8" i 10" każdego dnia - widzę różnicę między HD i Full HD. Wygodniej korzysta mi się z Full HD, sam więc również poleciłbym sprzęt z takimi parametrami. Tym bardziej, że nawet w segmencie tanich tabletów Full HD staje się standardem. Pozdrawiam

  • Android najlepszy bo uniwersalny?

    Bez jaj, już sam brak aktualizacji i przeciętną jakość aplikacji każą się się nad nim zastanowić.

    Poza tym warto by chociaż wspomnieć o WiFi 802.11ac, modemie 4G LTE i czytniku kart pamięci micro SD.

    • Niestety największą wadą i bolączką Androida jest kiepska a nawet fatalna polityka Google związana z aktualizacjami:(. Każdy producent robi jak chce, stosuje jakie chce nakladki co naprawdę wnerwia ale pod względem aplikacji i ich jakości jest naprawdę badzo dobrze. To już nie te czasy kiedy aplikacji było niewiele i właściwie tyllko iOS oferował porządne aplikacje. Korzystam zarówno z iOS jak i Androida i zdecydowanie lepiej i przyjemniej korzysta mi się z apliakcji androidowych. Aktualnie aplikacje androidowe niczym nie ustępują tym z iOS i nawet na ich podstawie widać jak system Google się rozwinął.

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies