Główny Urząd Statystyczny podaje, że 77,5 proc. Polaków w 2018 roku miało dostęp do internetu, czyli o 1,6 punktu procentowego więcej niż w 2017 roku. UKE dodaje, że Polacy są lojalnymi klientami dostawców internetu i korzystają z ich usług nieprzerwanie nawet przez 9 lat. Rozwój sieci światłowodowej w Polsce sprawił, że wiele gospodarstw domowych otrzymało szansę na dostęp do sieci.
Ponad 70 proc. aktywnych internautów
Z badań statystycznych z 2018 roku wynika, że więcej niż 3 na 4 Polaków korzysta we wszelaki sposób z internetu, przy czym 74,8 proc. użytkowników loguje się do sieci przynajmniej raz w tygodniu. W 2018 roku 82,7 proc. gospodarstw domowych miało komputer. Jednocześnie niemal wszystkie firmy w Polsce deklarują, że korzystają z dostępu do internetu. Twierdzi tak 95,6 proc. przedsiębiorców i aż 99,6 proc. spośród dużych firm. Rośnie odsetek podmiotów, które korzystają z łączy mobilnych – w 2018 roku było to 67,6 proc.
Wierni dostawcom internetu
Zdecydowana większość Polaków nie chce zmieniać dostawców internetu. Na to wskazują wyniki z raportu badania ilościowego z grudnia 2018 roku przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To raport pod tytułem „Rola internetu w życiu osobistym i zawodowym, przed i po zmianie medium dostępowego oraz subskrybowanej przepustowości ze szczególnym uwzględnieniem sieci światłowodowych budowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa”.
UKE wykazała, że od lat Polacy korzystają z internetu stacjonarnego – 45 proc. respondentów używa w domu internetu tego rodzaju od ponad 9 lat. W przypadku osób, które korzystają z internetu światłowodowego czas ten jest krótszy – 50 proc. badanych nie korzysta z niego dłużej niż od 6 lat. Jednocześnie dla wielu osób światłowód stał się pierwszym rodzajem dostępu do internetu stacjonarnego, jakim dysponowali kiedykolwiek w swoim gospodarstwie domowym.
W parze z usługą internetu światłowodowego respondenci w badaniu UKE wskazali, że korzystają u tych samych operatorów również i z innych dostępnych usług, jak:
- telewizja – 43 proc. wskazań,
- telefon – 40 proc. wskazań,
- usługi mobilne – 15 proc. wskazań.
Rachunki płacone za internet i ewentualne usługi dodatkowe opiewają w 47 proc. przypadków na kwotę od 51 do 100 zł, a w 22 proc. przypadków to ponad 101 zł. Z internetu korzystamy zdecydowanie najczęściej na urządzeniach przenośnych:
- laptopach – 83 proc. odpowiedzi,
- telefonach komórkowych – 79 proc.,
- tabletach – 38 proc.
Komputer stacjonarny wykorzystywany jest przez niemal połowę badanych – 48 proc., Smart TV – 33 proc., a konsola do gier – 15 proc.
Światłowód zmienia postrzeganie internetu
UKE podkreśla, że ponad dwie trzecie badanych korzysta z internetu światłowodowego od mniej niż 4 lat. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że w ostatnich latach obserwujemy stopniowe rozprzestrzenianie się sieci światłowodowej. Wśród osób, które dziś korzystają ze światłowodu, część używała wcześniej z internetu stacjonarnego. Dla 82 proc. z nich przed światłowodem sposobem na łączenie się z siecią był internet mobilny, a dla 18 proc. światłowód jest pierwszym rodzajem dostępu do sieci.
Zdaniem większości respondentów zmiana internetu na światłowodowy albo ułatwia, albo w ogóle umożliwia podejmowanie różnych aktywności w sieci. Respondenci doceniają, że łatwiej jest dzięki niemu oglądać filmy online oraz prowadzić rozmowy przez komunikatory wideo w sieci. Prawie 2/3 respondentów zadeklarowało, że internet światłowodowy pomaga im w codziennym życiu.
Zadowolenie użytkownika światłowodu
Obecnie sieć osiąga zawrotne prędkości transferu danych, np. w ramach internetu w UPC można korzystać z łącza do 1 GB/s, ale na razie jest ono dostępne dla wybranych mieszkańców Warszawy. Doceniają to osoby, które zmieniły dostęp do sieci na światłowodowy i są w pełni usatysfakcjonowane z jego prędkości. Nie tylko zresztą szybkość, ale i cena usługi decyduje o tym, jakiego dostawcę internetu stacjonarnego wybiera klient.
Akcja partnerska: materiał nadesłany przez partnera
Dodatkowo możesz chcieć przeczytać artykuł sponsorowany o Smart TV.
Dodaj komentarz