Twój nastolatek jest żywym dowodem na to, że stan czytelnictwa w Polsce ma się całkiem dobrze? Koniecznie musisz kupić mu czytnik e-booków. Dzięki temu jego plecak stanie się lżejszy, a wirtualna biblioteczka będzie pełna po brzegi. Kup czytnik również wtedy, gdy twoje dziecko stroni od książek. Jak wiadomo – nastolatki kochają gadżety. Wyświetlana na ekranie powieść fantasy z pewnością zainteresuje nawet największego przeciwnika czytania. Dowiedz się, w co warto zainwestować.
Artykuł sponsorowany
Czytnik czy tablet?
Nie da się ukryć, że tablet jest urządzeniem bardziej wszechstronnym niż czytnik ebooków. Tablet to swego rodzaju przenośny komputer, ponieważ ma podobne funkcje. Służy do oglądania filmów, sporządzania notatek, grania w gry oraz przygotowywamia dokumentów. Każdy tablet wyposażony jest też w moduł Wi-Fi, co czyni go mobilnym urządzeniem do przeglądania Internetu w dowolnym miejscu. Można instalować na nim aplikacje i programy. Do tabletu podłączymy również klawiaturę. Ważną dla miłośników literatury funkcją jest możliwość odtwarzania audiobooków. Oczywiście na tablecie również można czytać książki. Duża przekątna ekranu (nawet do 12 cali) pozwala wygodnie przeglądać dokumenty – zwłaszcza w formacie pdf. Duże pliki przechowamy natomiast na takim dodatkowym urządzeniu jak dysk ssd do laptopa. Ponadto na rynku dostępny jest tablet graficzny, który jest już zaawansowanym urządzeniem do rysowania i projektowania. Wydaje się zatem, że tablet o dobrych parametrach z powodzeniem zastąpi czytnik e-booków, a nawet da zdecydowanie większe możliwości.
Mimo wszystko warto rozważyć kupno czytnika, jeśli zależy ci na urządzeniu, które ma służyć do wygodnego czytania. Przede wszystkim czytniki wyposażone są w specjalny ekran E-Ink. Dzięki niemu czytnik jest bardzo energooszczędny. Ten rodzaj wyświetlacza nie bez powodu nazywa się elektronicznym papierem. Dla oczu w zasadzie nie ma różnicy pomiędzy ekranem E-Ink a tradycyjną papierową książką. Wzrok się nie męczy, tak jak ma to miejsce podczas wpatrywania się w ekran tabletu czy smartfona. Urządzenie jest przystosowane właśnie do czytania książek; tym samym wysoka rozdzielczość ekranu sprawia, że wyświetlany tekst jest wyraźny. Kolejna kwestia to brak rozpraszających aplikacji i powiadomień na czytniku. To zdecydowanie zaleta. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy wręcz bombardowani newsami i powiadomieniami, a portale społecznościowe nie dają o sobie zapomnieć. Tymczasem z czytnikiem można po prostu zanurzyć się w lekturze.
Przybliżyliśmy ci charakterystykę obu urządzeń. Musisz rozważyć, jakie urządzenie sprawdzi się lepiej w przypadku twojego dziecka. Jeżeli zależy ci na urządzeniu tylko do czytania książek, to lepszym wyborem będzie czytnik. Tak naprawdę z powodzeniem zastąpi papierowe książki, które tylko dokładają kilogramów do (już i tak ciężkiego) plecaka nastolatka. Tablety multimedialne sprawdzą się natomiast do oglądania filmów i przeglądania Internetu.
Jak wybrać odpowiedni czytnik e-booków?
Zdecydowałeś się na czytnik ebooków? Pora więc dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednie urządzenie. W porównaniu do tabletów, czytniki wypadają korzystnie cenowo. Ten fakt nie powinien dziwić. Profesjonalne tablety to przecież dużo bardziej zaawansowane urządzenia. Tymczasem dobry czytnik kupisz już za kilkaset złotych.
Warto prześledzić dostępne w sieci rankingi czytników, które są na bieżąco aktualizowane. Do najpopularniejszych producentów należą obecnie: Amazon Kindle, PocketBook, InkBook. Nie bez powodu przedstawiamy je właśnie w tej kolejności. Największym uznaniem wśród czytelników cieszy się kultowy już czytnik Kindle. Urządzenia tej marki cenione są za trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jednakże dwaj pozostali producenci wcale nie pozostają daleko w tyle. Zarówno PocketBook, jak też InkBook mają swoich zwolenników.
Warto wiedzieć również o tym, że Kindle można nabyć w wersji z reklamami lub bez. Wersja z reklamami jest tańsza. Reklamy są emitowane na wygaszaczu (wtedy, gdy urządzenie jest uśpione). Czy nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu? To już kwestia indywidualna.
Wiele osób korzysta z cyfrowej wypożyczalni książek Legimi. Trzeba pamiętać, że Kindle ma pewne ograniczenia w tej kwestii. Aby pobierać książki, niezbędna jest aplikacja na komputer. Liczba wypożyczanych książek zależy natomiast od abonamentu. Znacznie płynniej współpracują z Legimi czytniki PocketBook czy InkBook. Niemniej ma to znaczenie właściwie tylko wtedy, gdy czytasz naprawdę dużo. Ponadto e-booki można kupować w księgarniach internetowych. Co więcej – ich ceny są z reguły niższe niż wersji papierowych.
Wybierając czytnik, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Must have to ekran z podświetleniem, który pozwala czytać o zmroku. Przydatne funkcje to między innymi: możliwość zmiany czcionki, regulacja światła itp. Ważne parametry to również: procesor oraz wielkość pamięci RAM. Sprawdź również ilość miejsca na dysku (przeciętnego czytelnika powinny zadowolić 2-4 GB). Kolejna sprawa to rozdzielczość ekranu. Jak wspomnieliśmy – zależy od niej czytelność tekstu i ostrość wyświetlanego obrazu. Im wyższa rozdzielczość – tym lepiej.
Większość czytników charakteryzuje się niskim poborem mocy, a zatem na jednym ładowaniu wytrzymuje nawet miesiąc. Warto zerknąć na specyfikację baterii. Egzamin zdaje wytrzymała bateria 1500 mAh.
Na koniec trzeba także zwrócić uwagę na formaty plików, jakie obsługuje wybrany czytnik. Przez firmę Amazon wspierany jest format MOBI. Większość czytników obsługuje natomiast format EPUB. Ponadto dobrze byłoby, gdyby wybrany czytnik odtwarzał takie formaty, jak: Doc lub Docx, PDF, JPG (obrazy).
Źródło: Artykuł sponsorowany
Sprawdź też newsa jaki tablet kupić
Leave a Reply