>

Odys Next – test 7-calowego tabletu w formacie 4:3

Odys Next jest klasycznym przedstawicielem segmentu tabletów niskobudżetowych. 7-calowy sprzęt potrafi jednak zaskoczyć – chociażby większą niż u konkurencji, ilością pamięci RAM. Czy to jednak wystarczy, aby zabłysnąć na rynku? Ważniejsze od tego jednak jest inne pytanie – na co tak naprawdę może liczyć potencjalny użytkownik? Postanowiliśmy dokładnie przetestować kosztujący mniej niż 500 zł tablet, pod kątem wad i zalet. Zapraszam do lektury!

Odys Next / fot. tabletManiaK

Wideo recenzja tabletu Odys Next

Odys Next – specyfikacja

Budowa
Wymiary 170 x 134 x 13 mm
Waga 335 g
Kolory srebrny i biały
Ekran
Przekątna 7″
Typ ekranu LCD TFT
dotykowy, pojemnościowy, obsługa multidotyku (5 punktów)
Rozdzielczość 800 x 480 pikseli
Podzespoły
Procesor 1,2 GHz
RK29board Cortex A8
GPU Vivante Corporation GC800
RAM 1 GB DDR3
Pamięć użytkowa 8 GB
Nośniki microSDHC
System
OS Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)
Bateria
Typ litowo-jonowa
Pojemność
Aparat
Matryca 0,3 Mpix
Łączność
Modem 3G nie
WLAN Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth nie
USB 2x mini-USB 2.0
HDMI nie
Pozostałe
Dodatki
akcelerometr
gniazdo 3,5 mm
Zestaw fabryczny tablet
instrukcja obsługi
karta gwarancyjna
ładowarka sieciowa
kabel USB
przejściówka mini-USB na USB

Budowa / jakość wykonania

Odys Next już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie solidnego. 7-calowa konstrukcja jest stosunkowo gruba, jak na standardy wyznaczone przez konkurencję. Nabiera przez to jednak mocnego charakteru i trwałości. Jakość wykonania nie kuleje – poszczególne elementy zostały dobrze spasowane, a obudowa nie trzeszczy pod palcami. Projektanci zrezygnowali z wymyślnych wykończeń, na rzecz prostego schematu. Wyświetlacz został otoczony szeroką ramką, która jednocześnie pełni rolę bocznych ścianek. Tylny panel został zaś wykrojony z osobnego fragmentu plastiku. Oprócz klasycznych zatrzasków, integralności pilnuje zestaw śrubek, co nieczęsto się spotyka w sprzęcie niskobudżetowym.

Solidna konstrukcja / fot. tabletManiaK

Tablet, jak przystało na sprzęt 7-calowy, charakteryzuje się niewielkimi gabarytami. Bez większych problemów schowamy go do podręcznej torby, plecaka, torebki, a nawet do kieszeni kurtki lub bojówek. Oczywiście warto przy tym zainwestować w osłonę wyświetlacza. Po zdjęciu mocnej folii ochronnej, ekran pozostanie wrażliwy na jakiekolwiek zarysowania. Zewnętrzna ramka, nie przykryta taflą ochronną ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim będziemy mogli na niej spokojnie oprzeć kciuki, bez strachu o tłuste, nieestetyczne odciski palców. Z drugiej strony na łączeniu pomiędzy ramką, a ekranem może zbierać się brud i kurz, który ciężko wyczyścić zwykłym przetarciem szmatki.

Użyteczny zestaw przycisków / fot. tabletManiaK

Na ergonomię pracy nie można narzekać. Tablet ma format 4:3 i domyślny układ poziomy. Głośnik co prawda jest zlokalizowany w dolnej części tylnego panelu, ale został wystarczająco odsunięty od krawędzi, aby użytkownik nie zasłaniał go dłonią. Problemem natomiast może się okazać gniazdo jack 3,5mm. Podłączone do urządzenia słuchawki będą niestety przeszkadzać w swobodnym trzymaniu ekranu. Projektanci umieścili wszystkie przyciski zewnętrzne na górnej ściance obudowy. Znajdziemy tam Esc, Menu, kontrolę głośności oraz dźwigniowy włącznik połączony z blokadą tabletu. To więcej niż można się spodziewać po sprzęcie pracującym pod kontrolą Androida ICS.

Odys Next / fot. tabletManiaK

Na przednim panelu znajdziemy ponadto kamerkę internetową ulokowaną na środku górnej ramki okalającej ekran. Mamy tu standardowe w segmencie niskobudżetowym 0,3 megapiksele – do rozmów na Skype w sam raz. Na podobną ocenę zasługuje wbudowany mikrofon oraz głośnik.

Klasyczna kamerka / fot. tabletManiaK

Ekran

Tablet został wyposażony w 7-calowy, klasyczny dla tego segmentu ekran LCD. Rozdzielczość 800 x 480 pikseli wystarczy do codziennej pracy. Użytkownik nie musi się martwić o zbyt małe, lub zbyt duże ikony, ani o wzrok zmęczony po godzinach wpatrywania się w wyświetlacz. Ekran nie migocze i charakteryzuje się jednolitym podświetleniem. Niestety, ze względu na wykorzystaną tu technologię, nie możemy liczyć na rewelacyjne kąty widzenia. W ostrym słońcu zaś, tafla ochronna szybko przekształci się w ciemne lustro. Nie odbiega to jednak od poziomu prezentowanego przez konkurencję. O dziwo, nie znajdziemy na pokładzie złącza mini-HDMI – odpada zatem oglądanie klipów i filmów w większym gronie, na dużym ekranie.

Zestawienie kątów widzenia / fot. tabletManiaK

Ekran został zbudowany w oparciu o technologię pojemnościową z obsługą multidotyku – będziemy mogli skorzystać w sumie z pięciu punktów dotyku. Czułość matrycy jest dobra. Nie zauważyliśmy, aby mocniejszy nacisk na wyświetlacz generował tak zwany efekt „jacuzzi” – serię drobnych zniekształceń rozchodzących się pod wyświetlaczem. To zdecydowanie dobra nowina.

Wyposażenie

Projektanci umieścili wszystkie porty komunikacyjne na jednej, bocznej ściance tabletu. Użytkownik ma dostęp do niestandardowego zestawu gniazd. Na pokładzie znajdziemy slot kart SDHC, gniazdo jack 3,5 mm, port zasilania oraz podwójne mini-USB, w tym jedno pracujące w roli Hosta. Ponadto producent dorzucił przejściówkę na pełnowymiarowy port USB 2.0. Dzięki niemu podłączymy na przykład myszkę, jako alternatywny kontroler lub całą gamę pamięci przenośnych typu flash. Niestety sprzęt nie wykrył dużego dysku zewnętrznego z autonomicznym zasilaniem. Zaskoczył nas również brak portu mini-HDMI, tak powszechnie spotykanego w tabletach (nawet niskobudżetowych).

Niestandardowy zestaw portów / fot. tabletManiaK

Odys Next, jak przystało na urządzenie mobilne, został wyposażony w kartę WiFi. Sprawdziliśmy stabilność łącza w oparciu o regularną pracę w internecie, jak i transfer małych i dużych plików. Urządzenie przez cały czas utrzymywało połączenie, nawet przy wygaszonym wyświetlaczu. Na pokładzie nie znajdziemy modułu Bluetooth, GPSu, ani modemu 3G. W teorii istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego adaptera. Sprawdziliśmy to, z sukcesem, na modemie Huawei E173 i karcie Play.

Akumulator

Na pokładzie urządzenia znajdziemy akumulator litowo-jonowy. Producent nie zdradził jej pojemności, ale z testów jasno wynika, że sprzęt w aspekcie żywotności nie odbiega mocno od średniej rynkowej. Mocno obciążony tablet nie wytrzyma 3 godzin, co wyklucza podwójny seans filmowy. Jednakże umożliwi nam nieprzerwane surfowanie po sieci przez około 6 godzin. To wynik, który zasługuje na uwagę. Next, używany rozważnie i oszczędnie, z powodzeniem wytrzyma nawet i dłuższą pracę. Standardowo przeprowadziliśmy zestaw testów wydajnościowych, których osiągi znajdziecie poniżej.

  • 4 godziny i 32 minuty (272 minut) pracy przy normalnym obciążeniu (tryb czytnika – wyłączona łączność WiFi, uruchomiony plik w formacie PDF, uruchomiony odtwarzacz muzyki, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 100%);
  • 6 godzin (360 minut) pracy przy normalnym obciążeniu (tryb przeglądarki – włączona łączność WiFi, aktywne połączenie z siecią, uruchomiona przeglądarka, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%);
  • 2 godziny i 45 minut (165 minut) pracy przy dużym obciążeniu (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiony film Full HD, jasność ekranu 40%).

Producent dołączył oczywiście do zestawu dedykowany zasilacz sieciowy. Orientacyjny czas naładowania akumulatora do 100% to niecałe 2 godziny, co jest bardzo dobrym wynikiem. Ponadto, baterię możemy podładować za pośrednictwem kabla USB, chociaż trwa to odpowiednio dłużej.

Wydajność

Tablet zbudowany jest w oparciu o procesor oparty na architekturze Cortex A8. Nominalne taktowanie wynosi 1,2 GHz. Testy jednak wykazały, że jednostka obliczeniowa pracuje z maksymalną szybkością 1 GHz. Za grafikę odpowiada układ Vivante Corporation GC800 i 1 gigabajt pamięci RAM. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej. Oczywiście część z tego jest zajęta przez zainstalowane aplikacje oraz wymagający system operacyjny Android 4.0 (Ice Cream Sandwich). Wymienione wyżej podzespoły są nam dobrze znane, choć konfiguracja trochę odbiega od utartego schematu.

Ciekawa nakładka producencka / fot. tabletManiaK

Zabierając się do testów spodziewaliśmy się lepszej wydajności niż u konkurencji, a to przez wykorzystanie 1 GB pamięci RAM w konstrukcji. Jak się szybko okazało, nie byliśmy dalecy od prawdy. Tablet pracuje płynnie, bez widocznych zacięć. Oczywiście nie warto przesadzać z ilością uruchomionych aplikacji i regularnie korzystać z appkillera. Musimy też pamiętać, że Odys Next nie został zaprojektowany jako platforma do gier. Osoby szukające sprzętu, który obsłuży najbardziej zaawansowane graficznie pozycje z Google Play będą zawiedzione (chociaż udało nam się zagrać w Blood and Glory, co jest już pewnym wyznacznikiem sukcesu). Jednakże, tablet nadrabia to uniwersalnością i funkcjonalnością w pozostałych aspektach użytkowania.

Zestawienie benchmarków / fot. tabletManiaK

Zerknijmy tymczasem na cyferki. Przeprowadziliśmy cztery popularne benchmarki – zaczynając od góry, mamy wyniki dla Smartbench 2012 (412/885 pkt.), Quadrant (1489 pkt.), An3DbenchXL (18457 pkt.) i AnTutu (2500 pkt.). Niestety tablet nie osiągnął zbyt wysokich notowań. Ma to swoje odbicie w braku możliwości uruchomienia bardziej wymagających gier. Na szczęście nie rzutuje to mocno na pozostałą funkcjonalność sprzętu.

Wyświetlanie treści Full HD / fot. tabletManiaK

Użytkownicy Odysa Next nie będą się skarżyć na obsługę Adobe Flash i powiązanych z nim treści. Klipy możemy odtwarzać bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Nie zarejestrowaliśmy żadnego klatkowania i problemów związanych z wyświetlaniem tego typu materiałów. Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Jest bardzo wygodna przy układzie poziomym. Klawisze są ułożone wyspowo, dzięki czemu nie klikniemy przez przypadek niepożądanego przycisku. W układzie pionowym jednak tablet wydaje się być zbyt mały. Klawisze są zwężone i ściśnięte – łatwo się pomylić, a przez to pisanie staje się uciążliwe. Warto wspomnieć o ciekawie zaprojektowanej nakładce producenckiej na Androida. Nie ingeruje ona w funkcjonalność softu, ale poprawia wygląd systemu. Ikony zostały otoczone kolorowymi ramkami, wyróżniającymi je z listy menu.

Kompatybilność cyfrowa na wysokim poziomie / fot. tabletManiaK

W kwestii kompatybilności z formatami multimedialnymi oraz pakietami biurowymi, nie mamy żadnych zastrzeżeń. Sprzęt bez większych problemów otworzył w zasadzie każde popularne rozszerzenie, począwszy od wirtualnych książek zapisanych jako ePUB i PDF, przez dokumenty i zdjęcia, aż po filmy (AVI, MKV, RMVB, 3GP, MP4) i muzykę (FLAC, WAV i MP3). Oczywiście warto pamiętać, że wiele zależy od aplikacji, odtwarzaczy i kodeków, jakie pobierzemy i zainstalujemy na pokładzie tabletu. Sprzętowe możliwości urządzenia pozwalają ponadto na uruchomienie klipów w standardzie Full HD, chociaż bez portu mini-HDMI raczej tego wykorzystamy w pełni.

W trakcie testów nie znaleźliśmy niestety możliwości pobierania zrzutów ekranu bezpośrednio z tabletu podpiętego do komputera. Narzędzia ADB nie wykrywały urządzenia, nawet po aktualizacji sterowników. Jeśli u was ten problem nie wystąpi proszę o stosowną informację. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest to problem dotyczący konkretnego egzemplarza przeznaczonego do testów.

Podsumowanie, ocena i opinia

Odys Next to sprzęt przede wszystkim funkcjonalny. Niewielkie gabaryty i solidna konstrukcja to jedno. Ergonomia pracy oraz użyteczność w zakresie obsługiwanych plików i aplikacji to drugi element składowy świadczący o wysokiej użyteczności tabletu. Bardziej wymagający użytkownicy powinni poszukać czegoś innego. Pozostałych mogę zachęcić chociażby do sprawdzenia możliwości tego sprzętu w sklepie.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA7
  • EKRAN6
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA6
  • WYDAJNOŚĆ6
  • OPROGRAMOWANIE6
  • WYPOSAŻENIE7

Haier HaiPad D85 3G

Ocena końcowa testu: 6.4

ZALETY
  • Bogaty zestaw;
  • Solidna konstrukcja;
  • Dobra jakość wykonania;
  • Obsługa pamięci flash;
  • Krótki czas ładowania baterii;
  • Bezproblemowa obsługa Adobe Flash;
  • Możliwość odtworzenia praktycznie każdego popularnego formatu.
WADY
  • Brak wbudowanego modemu 3G i GPSu;
  • Brak portu mini-HDMI;
  • Kiepskie kąty widzenia.
Arkadiusz Marcjanek

Komentarze

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Na co zwrócić uwagę, kupując tablet?

Na co zwrócić uwagę, kupując tablet? Tablet cieszył się największą popularnością kilka lat temu. Obecnie…

27 kwietnia 2023

Laptop do gier

Laptopy gamingowe - Jaki laptop do gier będzie najlepszym wyborem? (więcej…)

17 kwietnia 2023

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies