>

Test: NavRoad NEXO 10 – wydajny tablet 9,7″ z modemem 3G

NavRoad NEXO 10 jest sprzętem, który zdecydowanie zasługuje na uwagę. Specyfikacja techniczna kusi wydajnym układem podzespołów i ekranem IPS o wysokiej rozdzielczości, a jednocześnie na pokładzie znajdziemy modem 3G – dodatek, który rzadko gości w tabletach dużego formatu. Miłym zaskoczeniem jest także pojemna bateria, stanowiąca obietnicę długiego czasu pracy na jednym ładowaniu.

NavRoad NEXO 10 / fot. tabletManiaK.pl

Choć urządzenie jeszcze nie zagościło na rynku, to niedawno egzemplarz przedprodukcyjny zagościł w naszej redakcji. Jeśli chcecie wiedzieć, jak się sprawuje w praktyce i czy jest wart uwagi, zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.

Wideo recenzja NavRoad NEXO 10

Budowa / jakość wykonania

NEXO 10 to stylowy i dobrze zaprojektowany tablet.

Projektanci zadbali o to, aby tablet wyglądał zachęcająco nie tylko na papierze. Smukła sylwetka mierzy nieco ponad 10 mm, co czyni to urządzenie jednym z najcieńszych, tabletów formatu 9,7″ na rynku. Jednocześnie możemy liczyć na oszczędną, gustowną formę utrzymaną w srebrno-szarej kolorystyce. Belki boczne zostały wyraźnie zarysowane. Tylny panel został wykonany ze szczotkowanego aluminium, co podkreśla stylowy charakter urządzenia.

Tablet sprawia wrażenie solidnie wykonanego. Metalowy szkielet oraz aluminiowe elementy nadają mu odpowiednią trwałość i sztywność. Rama tworząca belki boczne jest wytrzymała i dobrze spasowana. Żaden z elementów (w tym również ruchome) nie jest obluzowany. Sprzęt nie ugina się, a pomimo wysokiej smukłości czujnik dotyku nie wykrywa puknięć w tylną część obudowy. Front jest niemal w całości przykryty taflą szkła. Jest dobrze spasowany z ekranem dzięki czemu nie zauważymy efektu „jacuzzi” (charakterystycznych bąbli powietrza pod wyświetlaczem) nawet przy silnym nacisku.

Przyjemny dla oka wygląd oraz wysoka jakość montażu to nie wszystko. Potencjalny użytkownik może również liczyć na dobrą ergonomię pracy. Do dyspozycji mamy charakterystyczny układ trzech przycisków (włącznik i kontrola głośności) skupionych na krótszej belce bocznej. Są w bezpośrednim zasięgu palca. Obudowa nie ślizga się w rękach, warto też dodać, że producent dodatkowo oferuje dedykowane etui ze skóry ekologicznej, uzbrojone w magnetyczne zamknięcie: okładka przykrywa tylny panel w całości (przykrywając kamerkę), a boki są spięte niedużymi klamrami. Użytkownik przez cały czas ma swobodny dostęp do portów i przycisków.

Na liście wyposażenia znajdziemy dwie kamerki. Zostały umieszczone symetrycznie po obu stronach urządzenia – na środku, nad ekranem. Charakteryzują się rozdzielczością odpowiednio 0,3 i 2 Mpix przy zdjęciach i nie oferują wsparcia ze strony systemu AF. W trybie filmowania przechwytują obraz w standardzie VGA. Listę wyposażenia uzupełnia mikrofon.

Ekran

Nowy tablet NavRoad może się pochwalić ekranem IPS o wysokiej rozdzielczości.

NavRoad NEXO 10 został wyposażony w 9,7-calowy ekran IPS formatu 4:3. Charakteryzuje się świetnymi kątami widzenia oraz dobrymi parametrami obrazu. Ponadto rozdzielczość matrycy to 2048 x 1536 pikseli (z możliwością zmiany do 1600 x 1200 punktów, w celu podniesienia wydajności), co znacznie odróżnia tablet od jego rywali z segmentu. Do niedawna na taką przejrzystość mogli liczyć jedynie użytkownicy sprzętu mobilnego marki Apple.

NavRoad NEXO 10 / fot. tabletManiaK.pl

Możemy liczyć na około 240 cd/m2 przy 100-procentowej sile podświetlenia (to wartość przeciętna ale wystarczająca do komfortowej pracy z tabletem), a odchyły sięgają 8%, mieszcząc się w akceptowalnych granicach. Siłę podświetlenia możemy zmieniać płynnie, przy czym najmniejsza wartość to około 120 cd/m2. Już taki poziom podświetlenia, w połączeniu z panelem ISP o wysokim kontraście, jest satysfakcjonujący podczas pracy w pomieszczeniach. Na pokładzie nie znajdziemy czujnika oświetlenia. Matryca nie migoce w żadnym punkcie, nie odnotowaliśmy także w egzemplarzu testowym „martwych pikseli”.

NavRoad NEXO 10 / fot. tabletManiaK.pl

Ekran obsługuje technologię multidotyku z dziesięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.) – także podczas ładowania tabletu. Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień.

Wyposażenie

Na pokładzie tabletu znajdziemy zintegrowany modem 3G.

NavRoad NEXO 10 został wyposażony nietypowo. Na pokładzie znajdziemy gniazdo Minijack 3,5 mm (do którego możemy podpiąć słuchawki lub głośniki), dedykowane złącze zasilania, slot kart microSD (obsługuje nośniki o pojemności do 32 GB) oraz złącze microUSB. Od rywali z segmentu 10-calowych tabletów odróżnia go jednak brak portu miniHDMI oraz obecność slotu kart SIM połączonego z wbudowanym modemem 3G. Producent dał tym samym jasno do zrozumienia, że nie jest to sprzęt kanapowy, a mobilny. Port microUSB obsługuje przenośne pamięci, urządzenia wskazujące oraz koncentratory USB. Jak deklaruje producent, poprawnie wykrywa również dyski zewnętrze bez własnego zasilania, choć mi nie udało się tej tezy potwierdzić na bazie przeprodukcyjnego egzemplarza. Tablet łączy się z komputerem jako pamięć masowa USB.

NavRoad NEXO 10 / fot. tabletManiaK.pl

W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na kartę WiFi oraz moduł Bluetooth. W obu wypadkach nie zanotowałem wahań prędkości transferu danych – połączenie jest stabilne. Producent dodatkowo zastrzega, że w finalna wersja urządzenia zostanie wyposażona w antenę WiFi o jeszcze większej sile. Zintegrowany modem 3G działa poprawnie wykrywając dostępne sieci – funkcję sprawdzałem również na bazie karty Aero2. W egzemplarzu testowym pojawiły się jednak sporadyczne problemy z utrzymaniem stabilnego połączenia.

Akumulator

NavRoad NEXO 10 został wyposażony w baterię, o imponującej pojemności 11000 mAh.

NavRoad NEXO 10 został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy, charakteryzujący się pojemnością 11000 mAh. Sprzęt tradycyjnie przetestowałem w kilku scenariuszach użytkowych, zakładających normalne „codzienne” korzystanie z tabletu. W ogólnym rozrachunku tablet plasuje się na dobrym poziomie. Najwięcej mocy zużywa podtrzymując pracę modemu 3G, natomiast w obrębie sieci WiFi liczyć możecie na blisko 6 godzin serfowania po sieci. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów (przy jasności ustawionej na 120 cd/m2, co stanowi 10% maksymalnej siły podświetlenia) podaję poniżej.

Wydajność

Na pokładzie tabletu znajdziemy wydajną konfigurację dwurdzeniowego procesora i czterordzeniowego układu graficznego.

Podobnie jak 7-calowy NavRoad NEXO 3G, nowy tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Rockchip 3066 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,6 GHz i współpracuje z czterordzeniowym układem graficznym Mali-400 MP4. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 2 gigabajtów pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 1200 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 16 GB pamięci użytkowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.

Na tablecie znajdziemy system Android w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). Konfiguracja podzespołów zapewnia płynną pracę przy rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli. Przy przejściu do maksymalnych ustawień (2048 x 1536 pikseli) musimy liczyć się z pewnymi lagami, które być może zostaną wyeliminowane w wersji finalnej softu. Warto natomiast zauważyć, że producent zdecydował się zrootowanie urządzenia, dzięki czemu użytkownik ma o wiele szersze pole manewru przy instalacji i korzystaniu z aplikacji.

Wydajność tabletu tradycyjnie zmierzyłem z pomocą czterech popularnych aplikacji: Quadrant Professional, AnTutu, An3DbenchXL oraz najnowszego benchmarka firmy Futuremark – 3DMark. Wyniki znajdziecie poniżej – wszystkie wartości podane są w punktach, przy czym im więcej punktów, tym lepiej.

Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. Z uwagi na format ekranu 4:3 najlepiej korzystać z układu horyzontalnego przy pisaniu (potencjalnych użytkowników powinna przy tym ucieszyć obsługa 10-punktowego multidotyku umożliwiającego szybkie wstukiwanie znaków), natomiast po obróceniu tabletu o 90 stopni urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron internetowych.

NavRoad NEXO 10 / fot. tabletManiaK.pl

NavRoad NEXO 10 radzi sobie z większością aplikacji codziennego użytku. Sprawdza się zarówno jako narzędzie biurowe oraz konsola do gier. Posłuży jako odtwarzacz muzyki oraz czytnik PDFów. Jeśli chodzi o rozrywkę, sprawdziłem takie tytuły, jak Dead Trigger, Elder Signs, a także Death Dome – we wszystkich mogłem cieszyć się wysoką płynnością rozgrywki.

Przeglądarka internetowa pracuje bez zarzutu – płynnie wczytuje poszczególne strony, a jedyne przestoje wynikają z jakości połączenia internetowego. Obsługuje ponadto technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video (sprawdziłem na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). W przypadku gier musimy się liczyć jedynie z wolno przetwarzanymi danymi.

Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:

  • mkv, 1080p, h264; 40mbps
  • mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
  • mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
  • mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
  • mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.

Tablet bez większych problemów odtworzył powyższe pliki – również te o wysokiej przepustowości (rzędu 10, a nawet 40 mbps). Nie zauważyłem też żadnych problemów z dźwiękiem. Co więcej, możemy liczyć na przetwarzanie wbudowanych napisów. Sprzęt może zatem z powodzeniem posłużyć za mobilny odtwarzacz plików multimedialnych. Efekt trochę psuje brak portu HDMI, dzięki któremu podłączylibyśmy urządzenie do większego ekranu.

Podsumowanie, ocena i opinia

Na pierwszy rzut oka NavRoad NEXO 10 to klasyczny tablet 10-calowy. Jednakże sprawdzona przez wielu producentów konfiguracja podzespołów została wzbogacona o dodatkowy 1 GB pamięci RAM. Ponadto na pokładzie znajdziemy modem 3G obsługujący Aero2, a także ekran IPS o wysokiej rozdzielczości. Jedynym istotnym mankamentem może być w zasadzie tylko brak portu HDMI.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
  • EKRAN9
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA8
  • WYDAJNOŚĆ9
  • OPROGRAMOWANIE8
  • WYPOSAŻENIE8

Haier HaiPad D85 3G

Ocena końcowa testu: 8.4

ZALETY
  • Solidna konstrukcja;
  • Atrakcyjne wzornictwo;
  • Ekran IPS wysokiej klasy;
  • Zintegrowany modem 3G;
  • Mocna konfiguracja podzespołów;
  • Obsługa szerokiej gamy standardów multimedialnych.
WADY
  • Brak portu HDMI;
  • Brak autofocusa w aparacie;
  • Filmowanie tylko VGA.

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl

Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Wybór redaKcji“.

Odpowiadamy na pytania CzytelniKów

Wilk: Etui mam nadzieję nie jest ze skóry (ani naturalnej, ani sztucznej)?

Etui zostało wykonane ze skóry ekologicznej.

maniekm: Na ekranie jest jakieś szkło G+G czy tworzywo sztuczne?

Tafla ochronna została wykonana ze szkła, ale nie jest to Gorilla Glass.

Sylwek: Czy tablet będzie obsługiwał MHL przez USB?

Tablet nie będzie posiadał technologii MHL.

tom: Funkcjonalnośc galerii przy takiej rozdzielczości czy nie laguje z tym prockiem, cena i gdzie można zakupić dziękuję.

Galeria pracuje poprawnie. Przy przejściu do maksymalnych ustawień (2048 x 1536 pikseli) musimy liczyć się z pewnymi lagami, które być może zostaną wyeliminowane w wersji finalnej softu. Cena oraz dostępność zostanie jeszcze zaktualizowana.

Wwróbel: Kompatybilność z aplikacjami.

Z założonego przez nas pakietu testowego, tablet nie uruchomił jedynie gry Mass Effect: Infiltrator.

krisu: Czas pracy na baterii, przeglądanie internetu z wifi.

Bateria pozwala na około 6 godzin oglądania filmów Full HD z wysoką przepustowością, przy czym wynik ten może ulec zmianie wraz z ostatecznymi poprawkami programowymi (my testowaliśmy wersję przedprodukcyjną). Dokładniejsze wyniki znajdują się w teście, w odpowiednim podpunkcie. Przeglądanie internetu z WiFi jest płynne. Nie zauważyłem żadnych błędów.

Arkadiusz Marcjanek

Komentarze

  • Witam,

    czy ktoś jeszcze z Was ma problem z zawieszonymi pixelami na tym tablecie? Miałem już dwa egzemplarze i na obydwu, po około godzinie pracy pojawił się zielony, zawieszony piksel, mniej więcej na środku ekranu. Nie wiem czy to ja mam pecha do poszczególnych egzemplarzy czy to jednak przypadłość tych matryc?

    Dodatkowo przy testowaniu ekranu, mniej więcej na środku pojawia się kreska, widoczna przy przechodzeniu bieli w szaroś. Nie zauważalna przy normalnym użytkowaniu, ale na testach jednak jest. Dodam, że ta kreska jest widoczna w rodzielczości 1600×1200, a w HD już nie.

  • Mam ochotę kupić ten tablet. Nikt nie napisałaś jak sprawuje się głośnik mono umieszczony z boku i czy warto kupić dedykowane etui ? Pozdrawiam wszystkich.

    • Etui na pewno jest dobrym pomysłem dla ochrony tabletu. Jest dobrze wykonane, tablet w nim dobrze siedzi, na pewno się nie wysunie, no i chroni ekran. Głośnik jest ok, ale ja i tak jestem zazwyczaj na słuchawkach.

      • No to fajnie... etui podoba mi się. Teraz mnie trochę zmartwiła uwaga Klemensa dotycząca ekranu... a mam w planie jutro kupić... Tablet podoba mi się, liczę na dobry obraz w necie, gry raczej tylko proste... Teraz mam MyTab 10 i o dziwo mimo znanych wad nigdy się nie zawiesił, nie zawiódł... Czas na coś lepszego jednak. Czy ktoś ma jakieś uwagi dotyczące ekranu ?

        • Etui jest ok. Brak w nim tylko otworu na kamerę, ale wynika to chyba z tego, że jak się je otwiera to i tak kamera zasłonięta byłaby częścią, która się otwiera.
          Co do ekranu, to miałem już dwa takie tablety i w dwóch było to samo. Może jestem zbyt pedantyczny, bo te pixele są naprawdę małe, ale jednak są. Tym bardziej, jeżeli pojawiają się centrum ekranu. Proponuję dokonać zakupu przez internet. Masz wtedy 10 dni na zwrot bez podania przyczyny. Najlepiej odpalić tablet, pobawić się nim, niech ekran się nagrzeje i zrobić jakiś screen test. Jeżeli będzie czysto to ok, a jak się coś pojawi to odesłać i już :) problemem jest tylko to, że trzeba czekać kilka dni na zwrot pieniędzy.
          Ja teraz zastanawiam się na KIano 9.7 quad. Do tej pory koniecznie chciałem mieć coś z 3g, a teraz już nie jestem tego taki pewny...

          • Akurat ja jestem uczulony na pixele... nie tolerowałem nigdy. Przy stacjonarnym PC mam monitor 27" i nie mam prawa być takiej usterki. Co 3G potrzebuję od czasu do czasu i ciągłe wkładanie wtyczki do mini gniazdka USB jest uciążliwe i moze uszkodzić je w końcu, no i dynda modem na kabelku. Kamerki być może użyję nieraz w Skype, a zdjęć i tak nie warto takim aparatem robić. Do Kiano nie mam zaufania, a NEXO 10 cieszy oko wyglądem... zamawiam w hurtowni u znajomego i w razie czego odeślą do wymiany. Trochę mało opinii o tym tablecie w sieci. Pozdrawiam.

  • Cześć
    Zastanawiam się nad kupnem tego tabletu lub czegoś markowego tj. Asus nexus 7 lub galaxy tab 10. Tablet musi posiadać 3G(Aero2). Głównie będzie służył do czytania PDF.
    Czy można pobawić się tym tabletem gdzieś w Warszawie - w jakimś sklepie?

  • dzisiaj go kupiłem, a jutro mam zamiar oddać

    1. nierównomiernie podświetlony ekran
    2. zielony pixel na środku ekranu
    3. przeglądarka wyłącza się przy próbie wpisania adresu
    4. strasznie laguję przy maksymalnej rozdzielczości
    5. nie można zaktualizować google play, bo najnowsza wersja nie jest kompatybilna z urządzeniem.

    swój test skończyłem po 15 minutach i trochę żałuje, ze zzmieniłem sobie w tym sprzęcie 1000 zł.

    aha, no i nie ma etui w zestawie;-)

    • Konrad chyba za krótko testowałeś... 15 minut, tyle można się pobawić w sklepie. Etui zgodnie z opisem jest do nabycia osobno. Nowy Google play działa... w gorącej wodzie jesteś kąpany :-)
      Pozdrawiam

  • Mnie bardzo dziwnie działają klawisze systemowe wyświetlane na ekranie. W efekcie mam problem by np. wyjść z aplikacji czy powrócić do ekranu głównego. Czy ktoś ma podobnie czy mam uszkodzonego tableta.

  • Podpowiedz jak uruchomiłeś na nim aero2? wszystko ustawiłam,jestem w miejscu gdzie jest zasieg aero a nie pokazuje zasięgu czy nawet ikony 3G,prosze o pomoc. Jezeli chodzi o tablet to jestem mile zaskoczony

    • Aby uruchomić AERO2 trzeba wejść w ustawienia/więcej/sieci komórkowe.
      W sieciach komórkowych musi być zaznaczone (ptaszek) 'włącz przesył danych' oraz 'dane w roamingu' (nie jest to dodatkowo obciążane opłatą). I w 'punktach dostępowych' musi być widoczne 'AERO2'. Musi być też oczywiście zasięg. U mnie działa bez problemu.

  • Mam ten tablet od kilku dni. Pierwsze wrażenia: solidna obudowa, obraz jak żyleta. 3G działa bez zarzutu, z AERO2 nie ma problemu, wi-fi śmiga, że aż miło. Tablet wygląda bardzo porządnie w aluminiowej obudowie. Bateria wytrzymała 5,5 godziny bezustannej zabawy w necie. Bez problemu mogę ściągnąć wszystkie gry, które chcę, fajnie radzi sobie z oglądaniem filmów. Dokupiłem etui, które również jest bardzo estetycznie wykonane. Na chwilę obecną jestem zadowolony. Jak będzie dalej - zobaczymy.

  • Chyba wybiorę NavRoad NEXO 10. Tylko muszę zobaczyć go na żywo. Widziałem Kiano i jakoś nie przypadł mi do gustu. Wykonanie jest dobre, ale desing to nie moja bajka. tak naprawdę aby dostać to samo w bardziej znanej firmie trzeba dołożyć 1000zł

  • Mam dokładnie ten sam dylemat. W Nexo kusi ekran i rozdzielczość, a w Kiano port HDMI... sam nie wiem na co sie lepiej zdecydować i dzięki temu nadal nie mam tableta... :/

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies