>

Test: Lark FreeMe X2 7.0 – nieduży tablet z 2-rdzeniowym procesorem

Lark FreeMe X2 7.0 to nieduży tablet, który może zwrócić uwagę osób szukających sprzętu mobilnego. Panoramiczny ekran ułatwia oglądanie klipów w podróży, natomiast dwurdzeniowy procesor stanowi obietnicę wysokiej wydajności. Specyfikacja techniczna kusi, zwłaszcza że tablet kosztuje tylko nieco ponad 400 złotych, a w marketach Carrefour znajdziecie go jeszcze taniej.

Lark FreeMe X2 7.0 / fot. tabletManiaK.pl

Niedawno sprzęt zagościł w naszej redakcji. Jeśli chcecie wiedzieć, jak się sprawuje w praktyce i czy jest wart uwagi – zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.

Wideo recenzja Lark FreeMe X2 7.0

Budowa / jakość wykonania

Lark FreeMe X2 7.0 wyróżnia się ładną, białą obudową.

Projektanci zdecydowali się na proste kształty oraz ergonomiczną obudowę ułatwiającą pracę. Tylny panel jest mocno profilowany i wyokrąglony przez co zachodzi na ścianki boczne. Biało-czarna, mocno kontrastująca kolorystyka, czarne oznaczenia producenta oraz półmatowe wykończenia dodają konstrukcji uroku.

Jakość montażu stoi na dobrym poziomie. Porty nie są obluzowane, a łączenia są szczelne – nie osadza się w nich brud, a pod palcem nie wyczujemy żadnych nierówności. Obudowa została wykonana z plastiku. Lekko ugina się pod palcami, a pod ekranem zauważymy efekt „jacuzzi” (bąble powietrza przy nacisku na taflę ochronną). Warto też zauważyć, że sprzęt ma tendencję do nagrzewania się podczas pracy.

Sprzęt jest smukły (12 mm) oraz bardzo poręczny. Waga około 250 gramów jest w zasadzie nie odczuwalna na dłuższą metę, zatem X2 świetnie się sprawdzi w roli towarzysza w podróży. Nieduże gabaryty pozwolą schować urządzenie bez trudu do torby lub listonoszki. Przyciski (w klasycznym układzie kontrola głośności + włącznik) ulokowano wraz z portami na jednej z krótszych belek. Charakteryzują się niskim skokiem. Pojedynczy głośnik trafił na tylny panel, ale raczej nie zasłonimy go dłonią podczas pracy z tabletem.

Na liście wyposażenia znajdziemy ponadto mikrofon oraz dwie kamerki. To jednostki standardowe dla segmentu budżetowego. Frontowy aparat charakteryzuje się rozdzielczością 0,3 megapikseli i pozwoli przeprowadzić wideokonferencję. Z kolei drugi aparat oferuje rozdzielczość 2 megapikseli. W obu przypadkach przy filmowaniu możemy liczyć na standard VGA.

Ekran

Na pokładzie tabletu znajdziemy klasyczny ekran LCD o standardowej rozdzielczości.

Tablet został wyposażony w panoramiczny ekran LCD, o przekątnej 7″ i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Matryca typu TN nie migoce w żadnym punkcie, również w trakcie ładowania. Jak większość ekranów TN, tak i model wykorzystany w Larku oferuje stosunkowo wąski zakres użytecznych kątów widzenia (deformacja kolorów i kontrastu jest widoczna przy odchyleniu w każdym kierunku). Urządzenie nie posiada czujnika światła.

Lark FreeMe X2 7.0 / fot. tabletManiaK.pl

Maksymalna jasność wyświetlacza to około 153 cd/m2, przy czym nierównomierność podświetlenia sięga 21%. Warto wspomnieć o tym, że siłę podświetlenia możemy zmieniać płynnie w szerokim zakresie, przy czym najmniejsza wartość to około 60 cd/m2. W żadnym punkcie nie zauważyłem przebarwień i „martwych pikseli”.

Maksymalna jasność podświetlenia / fot. tabletManiaK.pl

Minimalna jasność podświetlenia / fot. tabletManiaK.pl

Ekran obsługuje technologię multidotyku z pięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.) – nawet podczas ładowania tabletu. Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień.

Wyposażenie

Projektanci uzbroili urządzenie w port microHDMI.

Lark FreeMe X2 7.0 został wyposażony w rozbudowany zestaw portów – gniazdo Minijack 3,5 mm (do którego możemy podpiąć słuchawki lub głośniki), slot kart microSD (obsługuje nośniki o pojemności do 32 GB), złącze microUSB oraz gniazdo miniHDMI. Nie zabraknie też dedykowanego złącza zasilania. Do wszystkich portów mamy bezpośredni dostęp (nie są ukryte za żadną zaślepką). Port microUSB obsługuje przenośne pamięci, urządzenia wskazujące oraz koncentratory USB – ze wszystkich testowanych przeze mnie akcesoriów nie wykrył tylko dysku zewnętrznego o pojemności 500 GB (bez własnego zasilania).

Lark FreeMe X2 7.0 / fot. tabletManiaK.pl

W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na kartę WiFi. Stabilność połączenia sprawdziłem na bazie małych i dużych plików. Nie zanotowałem nawet chwilowej utraty łączności i wahań prędkości transferu danych – połączenie jest stabilne. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę, nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. To czego mi tu zabrakło to modułu Bluetooth. Możemy za to liczyć na obsługę zewnętrznych modemów 3G (funkcję sprawdzałem na modelu Huawei E173-u2 i sieci Aero2).

Akumulator

Lark FreeMe X2 7.0 został wyposażony w baterię o pojemności 3500 mAh.

Lark FreeMe X2 7.0 został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 3500 mAh. Przetestowałem sprzęt w kilku scenariuszach użytkowych zakładających normalne „codziennie” korzystanie z tabletu. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów (przy jasności ustawionej na 120 cd/m2, co stanowi ok. 8% maksymalnej siły podświetlenia) podaję poniżej.

Powyższe oszacowanie wydajności baterii może ulec zmianie o kilka procent, jeśli zdecydujemy się pracować przy pełnej mocy podświetlenia wyświetlacza.

Wydajność

Sercem tabletu jest 2-rdzeniowy procesor i układ graficzny Mali-400 MP.

Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor AMlogic AML8726-MX zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,5 GHz. Procesor współpracuje z układem graficznym Mali-400 MP. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 1 gigabajta pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 600 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.

Na tablecie znajdziemy system Android w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). Konfiguracja podzespołów zapewnia szybką pracę i nawigację. Mogą pojawić się sporadyczne przestoje i lagi, które jednak nie rzutują w dużym stopniu na funkcjonalność urządzenia.

Wydajność tabletu tradycyjnie zmierzyłem z pomocą trzech popularnych aplikacji: Quadrant Professional, AnTutu i An3DbenchXL – wszystkie wartości podane są w punktach, przy czym im więcej punktów, tym lepiej.

Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. W układzie pionowym urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania jednak lepiej korzystać z układu poziomego, z uwagi na panoramiczny format tabletu.

Lark FreeMe X2 7.0 / fot. tabletManiaK.pl

Lark FreeMe X2 7.0 radzi sobie z większością aplikacji codziennego użytku. Sprawdza się zarówno jako narzędzie biurowe oraz czytnik PDFów. Posłuchamy na nim muzyki i sprawdzimy najnowsze wiadomości. Jeśli chodzi o rozgrywkę, sprawdziłem takie tytuły, jak Dead Trigger, Mass Effect: Infiltrator, a także Death Dome. Możemy liczyć na w pełni zadowalającą płynność animacji oraz pełne odwzorowanie modeli 3D.

Przeglądarka internetowa czasami miewa problemy z płynnością wczytywania stron, ale w ogólnym rozrachunku zasługuje na pozytywną ocenę. Urządzenie w fabrycznej konfiguracji nie obsługuje technologii Adobe Flash oraz strumieniowania audio i video (sprawdziłem na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). Nie wynika to z błędów konstrukcyjnych, a z braku oficjalnego wsparcia dla Adobe Flash Player w Google Play. Możliwe jest jednak doinstalowanie wtyczki na własną rękę. Warto też wspomnieć o tym, że jeszcze w kwietniu ma pojawić się aktualizacja oprogramowania tabletu.

Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:

  • mkv, 1080p, h264; 40mbps
  • mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
  • mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
  • mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
  • mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.

Tablet odtworzył powyższe pliki – również te o wysokiej przepustowości (rzędu 10, a nawet 40 mbps). Może zatem z powodzeniem posłużyć za mobilny odtwarzacz plików multimedialnych, co jest o tyle istotne, że tablet możemy podpiąć za pomocą kabla HDMI do większego ekranu. Nie zauważyłem też żadnych problemów z dźwiękiem. Nie możemy natomiast liczyć na wyświetlanie wbudowanych w plik napisów.

Podsumowanie, ocena i opinia

Lark FreeMe X2 7.0 jest tabletem skierowanym do osób szukających niedrogiego, ale jednocześnie funkcjonalnego sprzętu mobilnego. Jeżeli obecność matrycy typu TN nie jest dla Was dużym problemem, model Larka może Was zainteresować.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA6
  • EKRAN6
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA4
  • WYDAJNOŚĆ8
  • OPROGRAMOWANIE8
  • WYPOSAŻENIE6

Haier HaiPad D85 3G

Ocena końcowa testu: 6.4

ZALETY
  • Miłe dla oka wzornictwo;
  • Złącze miniHDMI;
  • Obsługa Aero2;
  • Dwurdzeniowy procesor;
  • Obsługa szerokiej gamy standardów multimedialnych.
WADY
  • Brak modułu BT;
  • Słaba bateria.
Arkadiusz Marcjanek

Komentarze

  • Witam mój syn grał na tym tablecie i nagle zawiesił się i syn dołączył ładowarkę a tablet się wyłączył i już nie mozna to włączyć proszę o pomoc.To jest ten sam tablet co Wy opisaliscie go.Czekam na wiadomosc

  • Po podłaczeniu modemu Huawei E 173 S 2 z kartą Aero2 mam informację: Uszkodzona karta USB. Jak sformatować kartę?
    Zewok 31

  • Ja mam go od lipca i przez ten czas zaciął mi się 1 raz no może 2, ale wtedy miałam powłanczane pełno różnych stron. Działa mi wszystko dobrze tylko chciałabym żeby miał więcej mpx. I mi bateria wytrzymuje nawet kilka dni kiedy codziennie używam go po kilka godzin.GPS też działa bardzo dobrze i jeszcze ani razu mnie nie zawiodło. Kiedyś specjalnie włączyłam GPS i jechałam autem dokąd znałam kilka dróg i kiedy była najbliższa okazja skręciłam w inną stroną dzięki, której też mogłam dojechać w tamto miejsce i już po kilku sekundach GPS pokazał nową trasę, którą jechałam. Ogólnie to bardzo mi się podoba.

  • Dostałam ten tablet w prezencie, po miesiącu używania zaczął się zacinać. Zostawiłam go wyłączonego na jeden dzień, dziś próbuje włączyć i zawiesza się, gdy na ekranie wyświetla się napis android. Resetowałam go kilka razy i nic. Dalej to samo. Wiem, że jest naładowany, bo gdy podłącze ładowarkę wyskakuje zielona, naladowana bateria i dalej to samo. Zacina się na napisie android. Nie mam pojęcia, co zrobić..

  • Lark X2 7 , pierwszy egzemplarz z uszkodzona kamerką po niezbyt miłym, nie profesjonalnym kontakcie z serwisem i kilkoma miesiącami oczekiwania. Tablet w końcu został wymieniony ale tym razem dźwięk nie działa. Tragiczna firma, lepiej zainwestować w coś markowego.

    • Ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli bez PureHD cokolwiek to ma być.
      RAM 512MB DDR3
      nie ma drugiego aparatu
      Tyle widzie ze specyfikacji patrząc przelotnie. Wersja bez S jest technicznie lepsza.

  • do pupy - taki tablet ktory ma tylko wi - fi a niema 3g - na karte sim
    - by zawsze miec internet , co z samego wi - fi = bzdura
    - oraz niema gps - nie moze sluzyc jako nawigacja
    - wole dozbierac a kupic za 680 samsunga tab 2 z wypasem na karty sim
    - mam i telefon i gps i internet wszedzie i kiedy chce
    - a nie nedzne samo wi fi

    • Pokaż mi gdzie sprzedają Samsunga Galaxy Tab z 3G za 680 zł, nówkę. Bo model z 3G najtańszy jest wart 850 zł.

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Na co zwrócić uwagę, kupując tablet?

Na co zwrócić uwagę, kupując tablet? Tablet cieszył się największą popularnością kilka lat temu. Obecnie…

27 kwietnia 2023

Laptop do gier

Laptopy gamingowe - Jaki laptop do gier będzie najlepszym wyborem? (więcej…)

17 kwietnia 2023

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies