>

Jak działa tablet z Androidem? Jak go skonfigurować i używać? Część 1: pierwsze uruchomienie

Wielokrotnie radziliśmy wam, jaki tablet wybrać. Pisaliśmy na co zwracać uwagę, przedstawialiśmy konkretne propozycje. Zakładamy, że czytając te słowa należycie już do grona początkujących tabletManiaKów i właśnie szykujecie się do uruchomienia Waszego pierwszego tabletu.

Pomożemy Wam krok, po kroku skonfigurować system i omówmy najważniejsze aplikacje, a w kolejnych odsłonach maniaKalnego poradnika podpowiemy, jak rozwiązać bardziej skomplikowane problemy, w tym również te związane z brakiem flasha i konfiguracją darmowego internetu z Aero2.

Najpierw jednak naciśnijmy włącznik.

Uruchamiamy tablet po raz pierwszy / fot. bloomua, Fotolia.com

Na potrzeby poradnika, ściągnęliśmy do redakcji tablet Modecom FreeTab 8014. Jeśli chcecie o nim wiedzieć więcej, zajrzyjcie do naszej maniaKalnej recenzji .

Poradnik wideo: pierwsze uruchomienie

1. Pierwsza konfiguracja

Przy pierwszym uruchomieniu tabletu mogą stać się dwie rzeczy. W pierwszym scenariuszu od razu powita nas pulpit Androida i z miejsca możemy przejść do pracy (przejdź do punktu numer 2). Konfiguracji jednak nie unikniemy i trzeba będzie się nią w końcu zainteresować. Drugi scenariusz zakłada, że powita nas zaprojektowany przez programistów ekran kreatora ustawień. W zależności od modelu może się on różnić wyglądem, ale z reguły sprowadza się do trzech opcji – wyboru języka, połączenia z siecią i logowania do konta Google.

Kwestii wyboru języka nie trzeba specjalnie komentować. Jeśli nie został on ustawiony jako domyślny, klikamy na okienku wyboru i przewijamy płynnym, pewnym ruchem palca listę dostępnych opcji, aż znajdziemy odpowiednią. Zaznaczamy ją i zatwierdzamy przechodząc do następnej planszy.

Tablety są nierozłącznie związane z dostępem do internetu. Dlatego też prędzej czy później będziemy musieli skonfigurować połączenie z lokalną siecią WiFi, chociażby po to aby mieć dostęp do platformy Google Play. Kreator konfiguracji proponuje nam zrobić to na starcie, ale nie jest to przymus (jeśli chcemy wrócić do tych ustawień później, wystarczy na daną chwilę to anulować -> przejdź do punktu numer 2). Warto jednak mieć to za sobą jak najszybciej. Na planszy konfiguracyjnej zobaczymy listę dostępnych sieci. Wystarczy zaznaczyć jedną z nich, a tablet automatycznie nawiąże z nią połączenie, o ile nie jest zabezpieczona kluczami – w przeciwnym razie poprosi nas o podanie odpowiedniego hasła (więcej o sieciach i zabezpieczeniach będziemy pisać w drugiej części poradnika). Po chwili wygaszona do tej pory opcja Dalej rozjaśni się pozwalając nam przejść do następnej planszy.

Tak wygląda kreator połączenia sieciowego / fot. tabletManiaK.pl

... lub tak, jeśli sieć jest zabezpieczona / fot. tabletManiaK.pl

Tablet zapyta nas czy mamy już konto Google. Zakładając że odpowiedź jest twierdząca*, wystarczy zaznaczyć opcję „TAK”, a następnie wpisać swój pełny adres mail oraz hasło. Po dotknięciu pustego pola, w którym należy uzupełnić powyższe informacje z dolnej części ekranu wysunie się cyfrowa klawiatura (więcej o korzystaniu z klawiatury i ewentualnej zmianie w następnych częściach poradnika). Warto zwrócić uwagę, że programiści dla ułatwienia umieścili pod jednym kaflem końcówkę „.com”. Jeśli poprawnie wpisaliśmy dane zostaniemy przeniesieni do planszy, w której możemy zaznaczyć opcję zapisywania ustawień na koncie oraz pobrania wszystkich ustawień z chmury Google na tablet. Następnie przechodzimy do ostatniej planszy potwierdzającej poprawną konfigurację, a następnie do pulpitu systemu Android (przejdź do punktu numer 2). W przypadku błędów lub problemów z autoryzacją, tablet wyświetli odpowiedni komunikat i umożliwi powrót do ekranu logowania.

* w przypadku gdy nie mamy konta Google i/lub nie chcemy się w danej chwili logować, kreator ustawień wyświetli opcję wpisania imienia i nazwiska właściciela tabletu. Ten krok również możemy pominąć, pozostawiając puste pola.

2. Szybki rzut oka na system Android

Android to nie Windows. Musimy być tego świadomi przesiadając się z „okienek” na „zielonego ludzika”. Jak zatem to wygląda? Dwuklik tu nie funkcjonuje – zaznaczenie i wybór odbywa się jednocześnie po pojedynczym kliknięciu. Jeśli przeszliśmy kreator ustawień bądź też tablet takiego nie posiada, naszym oczom pojawi się pulpit systemu, który może być pusty, zasiedlony kilkoma ikonami i/lub widgetami. Jeśli nie mieliśmy nigdy do czynienia ze smartfonami i tabletami, warto przesunąć palcem w prawo i w lewo, by przekonać się, że tych pulpitów jest kilka, a nawigacja między nimi prosta.

Pulpit systemu Android / fot. tabletManiaK.pl

Warto wiedzieć co nieco o charakterystycznych dla systemu elementach graficznych. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście sam pulpit – to miejsce gdzie możemy przetrzymywać skróty do aplikacji oraz najpotrzebniejsze widgety. Tutaj musimy być świadomi, że absolutnie wszystko co widzimy jest sprowadzone do roli aplikacji lub skrótu. Nie umieścimy tu żadnych dokumentów, czy też plików – dostęp do nich mamy z poziomu innych dedykowanych aplikacji (przeglądarki plików, galerii obrazów, galerii muzyki itp.). W prawym górnym rogu znajdziemy stały, nieusuwalny skrót do ekranu aplikacji.

Na dole ekranu znajdziemy czarny pasek systemowy. Będzie nam towarzyszył przez większość czasu, chyba że uruchomimy aplikację, która go przysłoni. Znajdziemy tu kilka ikon zgrupowanych po lewej stronie – są to elementy nawigacyjne. Strzałka skierowana w lewo to funkcja Wstecz, cofająca nas o krok do tyłu (tylko jeśli chodzi o nawigację). Domek do funkcja Home pozwalająca wrócić do pulpitu. Dwa nałożone na siebie okienka wywołują listę uruchomionych aplikacji, pomiędzy którymi możemy nawigować. Czasami (tak jak w naszym przykładowym tablecie) mogą się pojawić dodatkowe ikony – kontrola głośności oraz przycisk zrzutu ekranu.

Po prawej stronie paska mamy godzinę oraz ikony statusu. To tutaj będzie się wyświetlał stan baterii, aktywne połączenie WiFi oraz wszelkie powiadomienia systemowe. Po wciśnięciu tego elementu graficznego, wyświetli nam się okienko, w którym będziemy mogli przejrzeć wszystkie powiadomienia (kliknięcie na którymkolwiek przeniesie nas do powiązanej aplikacji). W tymże okienku znajdziemy też przycisk do Szybkiego Menu ustawień, w którym będziemy mogli ustawić kilka najczęściej zmienianych opcji – np. autorotację ekranu.

3. Aplikacje na start

Każdy tablet ma na starcie zestaw najpotrzebniejszych aplikacji. Niekiedy ten zestaw jest wzbogacony przez producenta. Żelaznym standardem jest jednak dostęp do platformy Google Play, Przeglądarka internetowa, Galeria Obrazów, Galeria Muzyki oraz Przeglądarka Plików. To dzięki nim możemy korzystać z podstawowej funkcjonalności urządzenia. Warto tu zauważyć, że dostęp do Ustawień Systemowych, też funkcjonuje jako osobna aplikacja (i też wchodzi w skład żelaznego standardu).

Niekiedy producenci oferują rozbudowany zestaw aplikacji / fot. tabletManiaK.pl

Przeznaczenie każdej aplikacji zdradza nie tylko nazwa, ale również jednoznaczna ikona. Wchodząc do galerii zdjęć ukaże nam się kafelkowy układ albumów. Domyślnie Android przypisuje osobny album każdemu folderowi zawierającemu zdjęcia. Im głębsze drzewko dostępu zrobimy, tym dłuższa droga w galerii do konkretnego zdjęcia. Warto zatem upraszczać zbiory grafik i zdjęć. Między kolejnymi plikami w tym samym albumie nawigujemy przesuwając palcem w prawo lub w lewo. Aby powiększyć obraz wystarczy „uszczypnąć” ekran w danym punkcie. Z poziomu ustawień możemy włączyć pokaz slajdów.

Galeria muzyki funkcjonuje oczywiście jako dedykowany odtwarzacz muzyki. Zbiera całą muzykę z urządzenia i segreguje ją według wykonawców, albumów lub gatunków muzycznych. Niestety nie można tu uruchomić widoku bazującego na strukturze folderów. Warto zatem przy kopiowaniu muzyki pamiętać o poprawnym nazwaniu plików i/lub uzupełnieniu tagów.

Przeglądarka internetowa mówi sama za siebie. Jest prosta w obsłudze, a ustawienia dają podstawową kontrolę nad jej funkcjonowaniem. Musimy być świadomi, że od pewnego czasu nie uświadczymy tu obsługi technologii Adobe Flash (a tym samym odpada strumieniowanie audio i video oraz część gier). Tylko niektórzy producenci (np. Modecom) oferują w tej kwestii wsparcie uzupełniając kod systemowy o odpowiednie wpisy. Brakującą wtyczkę można jednak doinstalować na własną rękę – o tym, jak to zrobić napiszemy w kolejnym poradniku.

Przeglądarka plików to podstawowe narzędzie dostępu do zapisywanych na tablecie plików. To tutaj znajdziemy podpięty do portu Pendrive, a w strukturze folderów znajdziemy skopiowane dokumenty i multimedia. Możemy również z poziomu eksploratora odtworzyć dowolny plik. Jeśli posiadamy kompatybilną z nim aplikację wyświetli nam się lista możliwych opcji (przy czym możemy w tym momencie zdefiniować domyślną aplikację dla danego typu pliku). Jeśli zaś brakuje nam odpowiedniego programu zobaczymy stosowny komunikat w dole ekranu.

Na tym kończymy pierwszą część poradnika. Szerzej o dodatkowych aplikacjach i ich instalowaniu będziemy pisać w następnych częściach poradnika.

Uwaga: wiemy, że dla wielu naszych CzytelniKów przedstawione powyżej informacje nie są niczym nowym. Poradnik ten, zgodnie z tytułem, dedykowany jest jednak osobom początkującym, które z tabletem dotychczas nie miały do czynienia. Stąd też taka, a nie inna forma niniejszej publikacji.

Arkadiusz Marcjanek

Komentarze

  • Jak z tabletu Lenovo sprawdzić szybkim kodem ilość mb internetu, nie ma słuchawki, dostępna aplikacja się i kontakty, jaka aplikację pobrać? A poza tym ekstra wyjaśnione pła początkujących, ja już używam dłużej, ale wciąż się uczę.

  • Często widzę posty, że tablet Android połączony USB z komputerem Windows7 ładuje się a nie jest widoczny na komputerze. ???

  • Mam problem gdyz strasznie muli mi sie tablet nie wlacza sie wiele stron np youtube nie dziala skeyp szukam pomocy

  • witam czy ktos wie co zrobic gdy w tablecie modecom o ktorym mowa wyswietla sie komunikat ze aplikacja kreatora konfiguracji zostala zatrzymana?

  • (np Modecom)to nie jedyna firma, która daje na strarcie obsługę flash.Pozatym nie ma co strszyć instalacja jest tak prosta ze kazdy sobie pordzi.

  • Dobry artykuł, wyjaśnia zwięźle i na przykładach jak co działa i do czego służy w tablecie z Androidem, a przy okazji poznajemy kolejny ciekawy produkt.
    Bardzo dobrze, że na początek jest wykorzystywany tablet nieco mniej znanej marki, ale w tym poradniku przecież przede wszystkich chodzi nie o tablety ale o zapoznanie początkujących z jednym z ich systemów operacyjnych o nazwie Android i tyle na ten temat...
    .

  • Według mnie artykuł jest obiektywny, autor musiał użyć jakiegoś tabletu do przedstwienia tematu i padło akurat na sprzęt MODECOMu.

  • Grunt, że dla mnie jako laika artykuł jest bardzo pomocny i nie ma znaczenia czy użyto sprzętu Modecoma czy innego.

  • Ok, reklamujcie. Tyle, że jeżeli piszecie tekst, który jest reklamą, to jest on mało wiarygodny.

    • To napisz może jeszcze, w jaki sposób poradnik dla początkujących traktujący o tym, jak skonfigurować tablet, może być mało wiarygodny, bo przyznam, że nie pojmuję Twojego toku rozumowania. ;)

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Na co zwrócić uwagę, kupując tablet?

Na co zwrócić uwagę, kupując tablet? Tablet cieszył się największą popularnością kilka lat temu. Obecnie…

27 kwietnia 2023

Laptop do gier

Laptopy gamingowe - Jaki laptop do gier będzie najlepszym wyborem? (więcej…)

17 kwietnia 2023

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies