>

Lark FreeMe 70.5 GPS DVBT – test tabletManiaKa


Zakończyliśmy właśnie testy jednej z propozycji od firmy Lark – tabletu FreeMe 70.5 GPS DVBT. W naszych pierwszych wrażeniach mieliśmy już okazję zaprezentować kilka zdjęć i wstępne odczucia względem wspomnianego urządzenia – a te były całkiem pozytywne. Czy utrzymały się one do końca testu? Nie zwlekajcie dłużej i przekonajcie się o tym sami już teraz! Zapraszam do lektury.

Jak dobrze wiemy Lark jest firmą specjalizującą się w produkcji nawigacji samochodowych, a nie tabletów. Z tego też względu mamy do dyspozycji fabrycznie wgrany system Navmax (poza mapami Google), które z pewnością ułatwiają używanie sprzętu jako nawigacji. Co najciekawsze tablet posiada również tuner cyfrowy, dzięki któremu możemy oglądać telewizję. Ten aspekt urządzenia sprawdza się całkiem nieźle, no może nie licząc faktu, że ciężko złapać łączność – jednak w Krakowie nie mieliśmy z tym aż tak wielkich problemów. Co dodatkowo może kusić w przypadku testowanego Larka to cena – model może być nasz już za 650 złotych.

Cena

Lark freeme 70.5 – specyfikacja techniczna

  • Matryca: 7-calowa, dotykowa LCD (800 x 480 pikseli) z technologią multi-touch, ekran rezystancyjny;
  • Procesor: ARM Telechips TCC9201 720MHz;
  • Pamięć: 256MB pamięci RAM;
  • Dysk twardy: 4GB;
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b/g;
  • Inne: wejście HDMI, microUSB, slot na kartę pamięci microSD, GPS, DVB-T, gniazdo słuchawkowe jack 3,5mm;
  • Bateria: akumulator litowo-polimerowy o pojemności 3600mAh;
  • Wymiary: 184 x 114 x 11 mm;
  • Waga: 346 gramów;
  • OS: Google Android 2.3 Gingerbread;
  • Cena: od 644 złotych.

Test

Zawartość pudełka

Podczas otwarcia pudełka naszym oczom ukazuje się tablet, cała reszta wyposażenia (a jest go całkiem sporo) ukryta jest pod „drugim dnem”. W pudełku więc znajdziemy:

  • Tablet Lark 70.5;
  • Kabel USB;
  • Uchwyt samochodowy;
  • Ładowarka samochodowa;
  • Ładowarka sieciowa;
  • Adapter USB Mini-A na USB Standard A;
  • Instrukcja obsługi.

Podejście z dystansem

Jak już możemy zauważyć po samej cenie, nie jest to multimedialny tablet z wyższej półki. Niestety nie może się również pochwalić wyjątkowo wydajnymi podzespołami. Z tego też względu potraktujemy go z lekkim dystansem. Czego w końcu możemy spodziewać się za 650 złotych?

Budowa urządzenia

Tablet jest solidnie zbudowany, choć jego obudowa wykonana została z przeciętnej jakości plastików (niestety podatnych na zarysowania i odciski palców). Nic nie trzeszczy, nic nie strzela. Z tyłu urządzenia znajdziemy głośnik oraz przycisk reset. Na górnej krawędzi znajdują się trzy przyciski: home, menu oraz przycisk włączania. Po przeciwnej stronie możemy natknąć się na wysuwaną antenkę umożliwiającą nam lepszy odbiór telewizji cyfrowej. Z prawej strony znajdziemy mikrofon, gniazdo kart, wejście audio jack 3,5mm, port microUSB oraz HDMI. Natomiast z lewej strony tabletu jest tylko rysik ułatwiający nam pracę z ekranem rezystancyjnym. Urządzenie pracuje całkiem przyzwoicie, wprawdzie po dłuższym czasie intensywnego użytkowania możemy wyczuć delikatne skoki temperatury w tylnych partiach obudowy, lecz jednak nie sądzę aby dla kogokolwiek stanowiło to jakiś znaczący minus. Tablet pewnie leży w dłoni, nie jest za lekki, ani też nie jest za ciężki – w sam raz.

Wyświetlacz

Niestety urządzenie jest wyposażone, jak już wcześniej wspomniałem, w ekran rezystancyjny. Sam osobiście nie przepadam za tego typu wyświetlaczami. Jednak może to zdecydowanie wpłynąć na korzyść użytkowania go w charakterze nawigacji GPS. Na ogół tego typu produkty nie są wyposażone w wyświetlacze pojemnościowe celem uniknięcia przypadkowego naciśnięcia i włączenia niepożądanych funkcji. Być może właśnie taki zamysł miał producent. Sam jednak ekran reaguje całkiem przyzwoicie. Nie musimy się zbyt namachać naszym rysikiem aby zmusić go do współpracy. Jakość wyświetlanych obrazów również nie należy do najgorszych – choć nie uzyskamy tu takiej wyrazistości i nasycenia barw co w przypadku wyświetlaczy z wyższej półki. Jednak, jak na taką cenę, dostajemy w swoje ręce kawał dobrego sprzętu. Warto również dodać, iż istnieje tu możliwość odtwarzania plików wideo w rozdzielczościach do 720p. Czytanie e-booków także nie powinno sprawiać problemów. Książki przegląda się wygodnie i prosto.

Wydajność i funkcjonalność

Na pokładzie tabletu mamy Androida w wersji 2.3 Gingerbread. Nie muszę chyba wymieniać wszystkich funkcji, jakimi możemy się cieszyć mając w swoich rękach urządzenie pracujące pod kontrolą platformy systemowej spod znaku zielonego robocika. Mamy dostęp do aplikacji Android Market dzięki której na swój tablet możemy pobierać dowolne gry i aplikacje umilające nam chwile spędzone z Larkiem, lub też ułatwiające nam życie codzienne. System działa płynnie i bez zarzutu, nie dopatrzyłem się wyraźnych „zwiech” czy zacięć systemowych. W przypadku pozostałych aspektów działania i wydajności, to Lark daje z siebie tyle, na ile pozwala mu procesor. Wprawdzie sprzęt nie posiada modemu 3G – a szkoda – to jednak ma na swoim wyposażeniu kartę bezprzewodową Wi-Fi 802.11 b/g. Jest to duże udogodnienie, w końcu liczba hot-spotów w naszym kraju zwiększa się z każdym dniem.

Nawigacja samochodowa

Jest to jedna z najmocniejszych stron tego urządzenia. Nawigacja pracuje bardzo dobrze i jest niesamowicie czytelna (dzięki 7-calowemu ekranowi). Na początku mamy do dyspozycji program Navmax, do tego z Android Marketu możemy pobrać dowolnie przez nas wybraną nawigację.

Jeśli chodzi o Navmax, to aplikacja działa bardzo dobrze. W czasie testów nie zauważyliśmy żadnych opóźnień czy błędów. System chodzi płynnie i podaje nam informacje o naszym położeniu na bieżąco. Nie spotkamy się z sytuacją, gdy mamy skręcić w lewo, a nawigacja informuje nas o tym już po przejechaniu naszego zjazdu. Jest oczywiście wbudowana funkcja głosowa. Na ekranie mamy wyświetlaną przybliżoną aktualną prędkość, przewidywany czas dojazdu, odległość do celu oraz ograniczenia prędkości jakie obowiązują na danym odcinku. Jeśli miałbym ją porównać do Map Google, to Navmax bije mapy na głowę. Ogólnie oceniamy nawigację na piątkę z plusem.

Dodatkowym atutem jest, dołączony do wyposażenia, zestaw uchwytów i ładowarka samochodowa, która z pewnością dodatkowo ułatwi nam pracę z Larkiem w roli nawigatora podróży. Ładowarka samochodowa ma jeszcze jeden niezaprzeczalny plus. Podczas długiej podróży gdy dzieci siedzą na tylnych siedzeniach samochodu i nie chcą dać spokoju swoim rodzicom, zawsze możemy podrzucić im nasz tablet i włączyć jakiś film który zajmie ich uwagę. Dzięki ładowarce mamy pewność, że bateria nie rozładuje się w najmniej oczekiwanym momencie.

Lektury gratis

Wraz z urządzeniem i całym asortymentem w skład wyposażenia wchodzi także 150 lektur. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Wystarczy pobrać z Android Market program, który jest w stanie odtworzyć format e-booków (np. FBReader) i możemy cieszyć się całą „stertą książek”. Może to okazać się szczególnie dobra opcja dla dzieci chodzących do szkoły.

Pakiet składa się ze 1300 pozycji(!!!), więc każde dziecko powinno znaleźć ten tytuł, którego szuka. Lektury okazały się dla mnie bardzo miłą niespodzianką. Lecz jak wiadomo, co to za czytanie na tablecie. Osobiście preferuje czytniki e-booków. Co nie zmienia faktu, że jest to świetny dodatek.

DVT-T

Jest to zdecydowanie najciekawsza funkcja w jaką Lark wyposażył swoje dzieło. Nie jest to rzecz powszechna i popularna. A wręcz przeciwnie, sam osobiście spotykam się pierwszy raz z czymś takim w tablecie. W opakowaniu znalazłem ulotkę mówiącą mi, jak planowo ma przebiegać pokrycie zasięgiem telewizji cyfrowej naszego kraju. Według prognoz już pod koniec 2011 roku cała Polska będzie mógła swobodnie korzystać z dobrodziejstw sygnału cyfrowego – co dodatkowo przemawia za wyposażeniem się w testowane urządzenie. Niestety w Krakowie udało się nam odpalić telewizję tylko raz – jednak działała bardzo fajnie. Osobiście czuje się mile zaskoczony taką funkcjonalnością w tak budżetowym sprzęcie.

Bateria

Bateria, której pojemność wynosi 3.600 mAh również zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. W trybie czuwania jest ona w stanie wytrzymać bardzo długo. Przeglądanie stron internetowych czy e-booków również nie stanowi dla niej problemu, jest w stanie wytrzymać około 4 godzin pracy przy przeciętnym obciążeniu. Schody pojawiają się dopiero przy odtwarzaniu filmów, graniu w gry, korzystaniu z GPSa, a przede wszystkim podczas oglądania telewizji – w tym przypadku bateria może ulec wyczerpaniu już po niespełna godzinnej pracy.

Spis treści

bartek

Komentarze

  • Dzisiejsze spostrzeżenia z testów (wczoraj zakupiony). TV działa przy dobrym sygnale dvb-t, ale nie patrzcie na wyświetlany sygnał przez tablet bo ten prawie stale pokazuje full, a nic nie wyświetla czasem dźwięk idzie. Nawigacji nie ma (przynajmniej kolegi nie ma), trzeba napisać do producenta o instalkę i hasło ;( co gorsze LARK kupiony do nawigacji! Porażka. Dźwięk, dotyk i bateria słaba/y (max 3-4h). DVB-T połyka energię w kilkanaście minut bez ładowarki nie podziała (lepiej nie włączać). Reszta jak narazie oki, dobrze spasowany nic nie trzeszczy. Wygląd spoko. Pozdrawiam

  • witam
    kupilem coreczce taki sam tablet i chcialem zapytac czy mozna pobrac jakies gry na ten model. bardzo prosze o odpowiedz
    pozdrawiam

    • Witaj Norbi.Ja tez kupilem Larka 70.4 dla corki i tez mam problem z wgraniem gier,z zarejestrowaniem sie do marketu i ponoc w nim jest radio z tego co widze ale nie mozna go odtworzyc.Jak co bedziesz wiedzial to napisz do mnie na maila marek771018@wp.pl

  • siema, mam taki problem ze swoim larkiem 70,5 że tv nie odbiera a zasieg jest full i łapie program danych kanałów a nie odtwarza filmu... do tego jak wł odtwarzacz muzyki to nie ma dzwieku.. pomocy...!!!

    • siemak werdzi20
      sluchaj wejdz w USTAWIENIA, potem USTAWIENIA GLOSOWE potem PRZETWARZANIA TEKSTU NA MOWE, a potem kliknij POSLUCHAJ PRZYKLADU, twoj tablet powinien sam zaczac gadac. Pozniej wlacz muzyke albo cos takiego i zobacz czy masz dzwiek, bo mi sie tak udalo. Odpisz mi co i jak, czy tobie sie tez udalo czy nie.
      pozdrawiam Norbi

  • Witam, przypadkowo zostal prawdopodobnie skasowany odtwarzacz mp3 w moim larku 70,0. (nigdzie nie moge znalezc tej ikonki), czy moge te aplikacje gdzies pobrac i wgrac ponownie? czy ewentualne przywrocenie ustawien fabrycznych znow ja wstawi?

  • Witam. Czy w larku 70.5 da się przywrócić ustawienia fabryczne, jeśli tak to jak. Ponadto mam problem z klawiaturą, czy da się też zrobić kalibrację ekranu?

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Na co zwrócić uwagę, kupując tablet?

Na co zwrócić uwagę, kupując tablet? Tablet cieszył się największą popularnością kilka lat temu. Obecnie…

27 kwietnia 2023

Laptop do gier

Laptopy gamingowe - Jaki laptop do gier będzie najlepszym wyborem? (więcej…)

17 kwietnia 2023

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies